Dopis z misií – pomoc pro Jižní Súdán

Katolická diecéze Wau s velkým počtem katolických věřících se stále potýká s vysokou mírou chudoby. Mohou za to především občanské války, kterými jsme v posledních mnoha letech procházeli. Také počasí výrazně zasahuje do života našich komunit, ať už se jedná o dlouhotrvající sucho nebo naopak extrémními deště, které přinášejí záplavy a nemoci přenášené špinavou vodou.

Očekává se, že v celém Jižním Súdánu bude potravinovou pomoc potřebovat až 7,7 milionu lidí (z toho je většina žije ve venkovských oblastech), kteří trpí akutním nedostatkem potravin. Podle odhadů až 1,4 milionu dětí a skoro půl milionu těhotných nebo kojících žen bude akutně podvyživených a budou potřebovat léčbu.

V současné době naše diecéze hostí mnoho vnitřně vysídlených osob (Internally Displaced Persons), které musely opustit svoje původní domovy právě v důsledku občanské války.  V kostelích a dalších táborech je umístěno více než 25 000 osob, z nichž většinu tvoří ženy, děti a mládež. Většina těchto uprchlých dětí jsou školního věku.

Proto se diecéze Wau ze všech sil snaží, aby děti chodily do školy, ačkoli nám v podstatě chybí kvalifikovaní učitelé, nemáme vhodné prostředí pro výuku, ani dostatečnou podporu ze strany komunity/rodičů (zejména pro vzdělávání dívek) či kvalitní a špatné výukové a učební materiály. Pouze 55 % učitelů je vyškoleno. Našim dětem chybí také kvalitní zdroje vody, což v dlouhodobém horizontu ovlivňuje jejich studijní výsledky.

Mešní intence, které nám zasíláte, poslouží zamýšlenému účelu.

Ještě jednou děkujeme Vám i Národní kanceláři v České republice za Vaše úsilí, které jste vynaložili při rozhodování o pomoci trpícím v Africe a zejména v Jižním Súdánu.

Žehnám Vám!

† biskup Matthew Remijio Adam Gbtiku, diecéze Wau, Jižní Súdán

27.7. 2022