Záplavy v Bangladéši

Na začátku srpna loňského roku se do Bangladéše vydala výprava z české Národní kanceláře Papežských misijních děl. Cílem bylo navštívit diecézi v Mymensinghu a zúčastnit se otevření nové školy v jedné z vesnic oblasti – Katabari. Vybudování moderního zázemí pro sto dvacet dětí a jejich učitele bylo výsledkem jednoho z projektů Papežských misijních děl v oblasti. 

Se znepokojením jsme přijali zprávy o velkých záplavách, které tuto oblast v těchto dnech postihly. Zůstáváme v kontaktu s otcem biskupem, od kterého Vám přinášíme jeho poslední dopis:

 

Milí Leoši a přátelé,
srdečně vás zdravím z katolické diecéze Mymensingh v Bangladéši!

Ano, máš pravdu! Od března u nás bez přestávky prší. Severovýchodní část naší diecéze je od samého začátku deštivého období opravdu těžce postižena. Lidé, kteří tam žijí, kvůli bleskové povodni vůbec nemohli sklízet úrodu na rýžových polích. Navíc plechové střechy jejich domů zcela poškodilo krupobití. Sice zaseli podruhé, ale jejich pole se opět ocitla úplně pod vodou. Tito lidé jsou dnes naprosto zoufalí. Domy ve čtyřech vesnicích mají potrhané a děravé střechy, jedná se o vesnice Bangalvita, Kaitakona, Shreepur a Ramnathpur. V poslední době se přidaly ještě farnosti Baluchora, Ranikhong a Bhalukapara, ale také nově vzniklá farnost Dhairpara, Biroidakuni a Mariamnagar jsou zasaženy obrovským množstvím dešťové vody, ale také vodou, která do Bangladéše míří z Indie.

Sám jsem situací otřesen a nevím, jak je utěšit a povzbudit. Škody jsou rozsáhlé a nebude možné se z nich vzpamatovat během krátké doby. Jsou zničené i všechny cesty. Charita Bangladéš sice od začátku těchto těžkých časů distribuuje nějaké suché potraviny, ale bohužel jich není tolik, kolik by bylo potřeba pro ty, kdo jsou ve velké nouzi. Kromě toho k nám ještě z Indie přicházejí divocí sloni, kteří také ničí úrodu a domy, a dokonce mají na svědomí lidské životy.

Velmi si vážím toho, že se zajímáte o naši situaci a ocením, pokud byste naše chudé mohli nějak podpořit….

Také se za vás modlíme. Bůh vám žehnej.

Biskup Ponen Paul Kubi CSC