Martyrologie za rok 2017

Podle výroční zprávy, připravované agenturou Fides při Kongregaci pro evangelizaci národů, bylo v roce 2017 po celém světě zavražděno celkem 23 katolických pastoračních pracovníků: 13 kněží, 1 řeholník, 1 řeholnice a 8 laiků. Již osmý rok po sobě je nejpostiženějším místem s extrémně vysokým počtem zabitých pracovníků pastorační péče Amerika, kde bylo zabito 11 pastoračních pracovníků (8 kněží, 1 řeholník, 2 laici). V Africe bylo zabito 10 pastoračních pracovníků (4 kněží, 1 řeholnice, 5 laiků). V Asii byli zabiti 2 pastorační pracovníci (1 kněz a 1 laik).

Podle informací agentury Fides bylo v letech 2000 – 2016 po celém světě usmrceno 424 pracovníků pastorační péče, včetně pěti biskupů.

Většina pastoračních pracovníků byla zavražděna při pokusu o krádež, v některých případech došlo k násilnému přepadení. Svědčí to o morálním úpadku a ekonomické a kulturní bídě, která vyvolává násilí a lhostejnost k lidskému životu.

V těchto situacích kněží, duchovní i laici sdílejí stejný každodenní život s obyčejnými lidmi, když jim přinášejí specifickou hodnotu jejich evangelijního svědectví jako znamení naděje. Ti, kteří byli zavražděni, jsou jen špičkou ledovce. Seznam přepadených, zbitých, oloupených a zastrašovaných pastoračních pracovníků nebo obyčejných katolíků, stejně jako i seznam přepadených, zpustošených a vyrabovaných katolických objektů, které sloužily celému obyvatelstvu, je zajisté dlouhý. K tomuto seznamu, který každoročně sestavuje agentura Fides, je nutno přiložit dlouhý seznam mnohých těch, o kterých nemáme žádné zprávy, kteří trpí v každém rohu světa a dokonce platí svými životy za svou víru v Krista. Vyšetřování vedená místnímu úřady jen málokdy vedou k identifikaci a odsouzení pachatelů a strůjců těchto vražd nebo k objasnění důvodů, které je k tomu vedly.

„Násilí vůči duchovním se v posledních letech zvýšilo a nevidíme žádné konkrétní kroky, jak ho zastavit“, říká otec Omar Sotelo, ředitel mexického multimediálního střediska, které každoročně předkládá zprávu o násilí a vraždách kněží a duchovních v zemích Latinské Ameriky. „Dobře víme, že obyvatelstvo je neustále vystavováno zločinu, ale v největším nebezpečí se nyní ocitlo duchovenstvo; v posledních devíti letech je Mexiko zemí s největším počtem zabitých kněží“.

„Odsoudili jsme útoky proti církvi a zvláště únosy služebníků Božích“ prohlásil arcibiskup Marcel Utembi Tapa, arcibiskup z Kisangani a prezident Národní episkopální konference Konga (CENCO) během tiskové konference v Bruselu. „Kněží se neangažují v politice. A pokud se objeví naléhavá žádost ze strany některých pastoračních pracovníků, je to vždy v souvislosti s občanskými záležitostmi – úcta k hodnotám jako je spravedlnost, pokoj a smíření“. Církev pouze „hlásá spravedlnost, pokoj a úctu k dobrému vládnutí v rámci svého sociálního učení“.

Během liturgie slova na památku „nových mučedníků“ 20. a 21. století 22. dubna 2017 v bazilice sv. Bartoloměje na ostrově Tiberia v Římě papež František řekl: Památka těchto hrdinských, starých i nedávných svědectví, v nás upevňuje vědomí toho, že Církev je církví mučedníků. A mučedníci jsou ti, kteří… měli tu milost vyznávat Ježíše do konce, až do smrti. Trpěli, položili své životy a my teď dostáváme Boží požehnání za jejich svědectví“. Papež znovu zopakoval, že příčinu jakéhokoli pronásledování je nutné hledat v nenávisti, „v nenávisti vládců tohoto světa vůči těm, kteří byli spaseni a vykoupeni skrze smrt a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a zdůraznil, že živoucí odkaz mučedníků nám dnes dává pokoj a jednotu. Učí nás, že silou lásky a mírumilovnosti je možné bojovat vůči aroganci, nenávisti a válce – a že pokoje lze dosáhnout trpělivostí“.

PŘEHLED KONTINENTŮ

AMERIKA

V Americe bylo zabito osm kněží, 1 řeholník a 2 laici.

V Mexiku byl zavražděn P. Joaquin Hernandez Sifuentes, který zmizel 3. ledna a byl nalezen o několik dnů později; P. Felipe Carrillo Altamirano, zavražděn 26. března, se stal obětí loupežného přepadení; P. Luis Lopez Villa byl zavražděn 5. července zločinci, kteří se vloupali do jeho fary; 3. srpna zemřel v nemocnici P. José Miguel Machorro. Byl probodnut 15. května během slavení mše svaté.

V Bolívii byla 24. ledna při pokusu o krádež zavražděna polská dobrovolnice Salvatoriánských misionářských dobrovolníků Helena Agnieszka Kmiec.

Ve Venezuele byl za úsvitu 10. dubna nalezen mrtev františkánský řeholník Diego Bedoya. Zavraždili ho při loupežném přepadení.

V Kolumbii večer 27. července byl na své faře zabit P. Diomer Eliver Chavarría Pérez; 3. října byl při pokusu o krádež zabit P. Abelardo Antonio Muňoz Sánchez.

V Brazílii byl na faře ráno 24. srpna nalezen mrtev P. Pedro Gomes Bezerra.

V Argentině byl 23. srpna zavražděn laik Ricardo Luna, strážce fary.

Na Haiti byl 21. prosince při vloupání zabit P. Joseph Simoly.

AFRIKA

V Africe byli zavražděni 4 kněží, 1 řeholník a 5 laiků.

V Jižním Súdánu byl 22. ledna s dalšími pěti lidmi v kapli zavražděn katechista Kajo-Keji zvaný Lino.

Na Madagaskaru v neděli 23. dubna jednu hodinu po půlnoci zavraždili zloději v konventu Ambendrana Antsohihy P. Luciena Njivu.

V Burundi 11. května zemřel v důsledku stresu P. Adolphe Ntahondereye dva týdny poté, co ho propustili jeho únosci.

V Nigérii byl 1. září ve státě Imo unesen a zavražděn P. Cyracius Onunkwo; George Omondi byl 18. března zabit při ochraně kostela, když se pokoušel zadržet zloděje, kteří si za svůj cíl vybrali jeho kostel.; Joseph, John a Patrick byli zavražděni v Pulce při útoku Boko Haram.

V Keni byl v neděli večer 22. října nalezen v bezvědomí P. Evans Juma Oduor. Byl převezen do nemocnice, ve které zemřel.

ASIE

V Asii byli zavražděni 1 kněz a 1 laik.

Na Filipínách 4. prosince zavraždili čtyři muži P. Marcelita Paeze během jízdy autem.; 20. srpna byl zavražděn laický katechista Domingo Edo, když se chystal slavit bohoslužbu slova.