Martyrologie 2015

MARTYROLOGIE ZA ROK 2015

Vatikán (Agenzia Fides) – Podle informací, které máme k dispozici, bylo v průběhu roku 2015 po celém světě zavražděno celkem 22 církevních pracovníků, tj. o čtyři méně než v roce 2014. Již sedmý rok po sobě je nejvíce násilným místem s extrémně vysokým počtem zabitých pracovníků pastorační péče Latinská Amerika. Za posledních patnáct let (2000-2015) bylo ve světě usmrceno celkem 396 církevních pracovníků, včetně pěti biskupů.

V roce 2015 přišlo ve své službě násilně o život 13 kněží, 4 řádové sestry a 5 laiků. Podle kontinentů:

Přehled kontinentů:

Americe bylo zabito 8 pracovníků v pastoraci: 2 v Mexiku, 1 ve Venezuele, 1 v Argentině, 2 v Kolumbii, 1 kněz a 1 sestra v Brazílii. V Mexiku byli uneseni a druhý den zavražděni P. Francisco Javier Gutiérrez Diaz a P. Erasto Pliego de Jesus. V Kolumbii byli zavražděni P. Fernando Meza Luna a P. Luis Alfonso Leon Pereira dvěma zloději, kteří se vloupali do jejich far. Tělo františkána Alexe Pinto bylo nalezeno den po jeho zmizení. V Brazílii byl P. Antonio Alves de Almeida nalezen svázaný a probodnutý na posteli jako oběť loupežného přepadení. Sestra Irma Odete Francisca byla napadnuta lupičem při vloupání a zemřela následkem osmi bodnutí nožem do zad. Ve Venezuele byl P. Gilbert Dasna zavražděn lupiči. V Argentině byl ve svém domě zavražděn P. Luis Jesus Cortez. Dům byl zapálen a otec v něm uhořel.

Africe bylo zavražděno 5 pracovníků pastorační péče: 2 v Nigérii, 1 v Demokratické republice Kongo, 1 sestra v Jižní Africe a 1 laický dobrovolník v Keni. V Nigérii byl P. Goodwill Onyeka zavražděn během pouličního loupežného přepadení a P. Dennis Osuagwu přepaden a zavražděn během cesty na Nekede Avu Road. V Dem. rep. Kongo byl P. Jean-Paul Kakule Kyalembera zavražděn nejspíše při loupežném přepadení. V Jižní Africe se našlo spoutané tělo sestry Stefani Tiefenbacher, příčinou smrti bylo udušení roubíkem. V Keni byla dobrovolnice  Rita Fossaceca zabita během loupeže.

Asii bylo zabito 7 církevních pracovníků, 1 kněz na Filipínách, 3 laici v Sýrii, 2 sestry v Indii a jeden laik v Bangladéši. V Sýrii  pracovník Charity a dva salesiánští spolupracovníci bratři Anwar Samaan a Misho Samaanbyli zabiti granátem při obědě v okresu Aleppo. V Indii zemřely sestry Jose Mariya a Amala Valummel při násilném přepadení jejich kláštera. V Bangladéši byl pracovník mezinárodní pomoci a bezpečnosti potravin  vícekrát postřelen jezdcem na motocyklu. Na Filipínách byl  unesen a zabit P. Erasto Pliego de Jesus.

Evropě byli zavražděni dva církevní pracovníci. Španělský P. Adolfo Enríqez byl nalezen mrtvý v kupce sena za farou a P. Carlos Martinez Perez se stal obětí brutálního násilí před svým domem.

Okolnosti smrti:

Jean-Paul Kakule Kyalembera, farnost Mweso, severní Kivu, východ Demokratické republiky Kongo. Otec byl zavražděn večer 25. února. Kněz zavíral dveře kostela, kde objevil jednoho či více ozbrojených mužů, kteří se zde schovávali. Byl jimi postřelen do hlavy a do břicha. Biskup diecéze k tomu dodává, že na území se pohybuje množství ozbrojených skupin. Obzvlášť se obává o životy a bezpečí řeholnic. Druhý farář tohoto kostela vraždě unikl v listopadu. (AF 27/02/2015)

Adolfo Enríquez, 77 let, diecéze Orense, Španělsko. Ve středu 11. března bylo jeho tělo nalezeno v kupce sena za farou, kam každou noc chodil krmit kočky. Byl pravděpodobně zavražděn již o den dříve. Byl to oblíbený kněz, který se dlouhé roky zasazoval o rozvoj chrámu Our Lady of Cristal jako poutního místa. (AF 16/03/2015)

Fernando Meza Luna, Columbie, kněz při chrámu Our lady of Fatima, byl smrtelně postřelen při loupežném přepadení. Farníci jej okamžitě převezli do blízké nemocnice, ale už nebylo možné jej zachránit. Podle svědectví sousedů byl kněz poprvé napaden před dvěma měsíci. (AF 23/03/2015)

Sestra Jose Mariva, Kerala, Indie, domněle zemřela přirozenou smrtí v řádovém konventu v dubnu 2015. O několik měsíců později, když policie zatkla vraha další z řádových sester, se vrah přiznal i ke vražde sestry Jose. V obou případech byla motivem loupež.

Safouh Al-Mosleh, 40 let, pracovník Charity, zemřel 7. dubna o půlnoci, kdy jeho dům, který se nacházel v místech koncetnrace řecko-katolických, arménských a maronitských kostelů, zasáhly bomby. Podle rekonstrukce provedené Caritou Internationalis, byla jeho rodina několik hodin předtím evakuována a on se vrátil domů, aby zkontroloval, zda je vše v pořádku. V tu chvíli dům zasáhly dělostřelecké granáty. Safouh patřil do řecko-katolické komunity a pro Charitu začal pracovat před rokem. (AG 9/4/2015)

Francisco Javier Gutiérrez Díaz, 60 let, farnost Nuestra Señora del Rosario v Salvatierra, stát Michoacan, Mexiko. Jeho tělo bylo nalezeno na předměstí dva dny poté, co byl od 6. dubna postrádán ve své farnosti. Byl označován jako dobrý kněz, který pracoval na mnoha místech s nasazením. (AG 9/4/2015)

Anwar Samaan, 21 let, a Misho Samaan, 17 let, seleziánští animátoři, zemřeli podle svědectví jejich matky Minervy po zásahu jejich domu raketou 10. dubna 2015. Jednalo se o útok na celé Aleppo, známé svým křesťanským obyvatelstvem. Útok si vyžádal nejméně 20 mrtvých. Testament saleziánů mluví o tom, že Anwar a Misho strávili své dětství a mládí v domě Dona Boska, a jako animátoři zanechali v duších mnohých záblesk radosti a lásky k životu. (AG 14/4/2015)

Sestra Stefani Tiefenbacher, 86 let, Rakušanka, Sacred Heart of Ixopo, provincie KwaZulu-Natal, východ Jižní Afriky. Sestra byla zabita v noci z 19. na 20. dubna ve svém pokoji. Její tělo bylo nalezeno svázané, v ústech měla roubík, zemřela udušením. Sestra Tiefenbacherová věnovala svůj život chudým dětem místní komunity. Policií byli zadržení tři lidé a byli obviněni z vraždy, loupeže a znásilnění. (21/4/205)

Goodwill Onyeka, diecéze Oyo, Nigérie, byl zavražděn spolu se svým mladším bratrem Onyeka Obi. Stalo se tak večer 1. června na cestě do OWO-Oba-Akoko na cestě na jihu Nigérie. Bandité zastavili jeho vozidlo, a když se řidič snažil z místa odjet, střelba zasáhla nádrž a vůz explodoval. Řidiči se podařilo uniknout, ale kněz a jeho mladší bratr okamžitě zemřeli. (2/6/2015)

Antonio Alves de Almeida, 67, kaplan v Bosque da Paz Cemetery, byl nalezen svázaný a pobodaný nejspíše jako oběť loupežného přepadení 10. června. Kněz právě slavil 40 let svého kněžství.

Fr. Luis Alfonso León Pereira, starší kněz St. Mary Mother of the Church v Barrio Sucre, Kolumbie, byl brutálně zavražděn při slavení eucharistie. Tragická událost se odehrála ve středu 15. června večer. Byl zavražděn bezdomovcem, který do farnosti vešel s úmyslem loupit. Kněz jej odhalil při odnášení lupu a bezdomovec jej napadl rozbitou lahví, kterou mu smrtelně poranil obličej a zasáhl krk. (AG 16/7/2015)

Carlos Martinez Perez, 75 let, vikář St. Isidore, San Ildefonso a Santiago a kaplan v San Leandru, byl 16. června zavražděn u dveří svého domu, kam se odebíral po slavení eucharistie. Zemřel na následky ran způsobených nožem. Útočníkem byl muž, jenž obviňoval P. Carlose ze selhání manželství s jeho sestrou. Muž byl hospitalizován na psychiatrické klinice. P. Carlos byl odborníkem na ekonomii, geografii a historii.

Alex Pinto, 50 let, františkán, Kolumbie. Jeho tělo bylo nalezeno 20. června u cesty mezi Ciudad Bolivar a Puerto Ordaz policií, která u cesty hlídkovala. Jeho tělo bylo ohořelé a už jevilo známky rozkladu. Kněz zmizel 15. června a o dva dny později bylo nalezno jeho auto nedaleko Cuidad Bolivar. Je připomínán jako duchovní zcela oddaný službě a potřebám lidí. (AG 21/7/2015)

Sestra Irma Odete Francisca, 65 let, františkánská sestra, byla zavražděna 24. června v La Estrella Drug Rehabilitation Centre, ve městě Guaratinguetá, v brazilském státě Sao Paulo. Sestra byla napadena loupícím mužem a zemřela na osm bodných ran do zad. (AG 25/7/2015)

Dennis Osuagwu, Nigérie, klaretin (Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary) byl přepaden a zavražděn na cestě Nekede Avu Road v Nekede 15. srpna. Sloužil v arcidiecézi Owerri na jihu Nigérie a byl také vyučujícím na Polytechnické škole v Enwerem. (AG 17/8/2015)

Fr. Luis Jesus Cortez, 73 let, emeritní kněz farnosti Our Lady of Mercy v městě Alta Gratia, Argentina, byl nalezený ve svém domě mrtvý hasiči, kteří zasahovali při likvidaci ohně. Po první domněnce, že příčinou smrti byl samotný požár, se na jeho těle nalezly známky násilí a oheň byl tudíž jen zástěrkou násilného činu. (AG 1/9/2015)

Sestra Amala Valummel, 69 let, Palai, Kerala v jižní Indii, byla nalezena ve své cele mrtvá, poté, co ji spolusestry postrádaly na ranní mši 17. září. Měla několik vážných poranění hlavy. Policie se domnívá, že šlo o loupežné přepadení, kvůli 500 rupií, které zmizely z vedlejší místnosti. (AG 18/9/2015)

Cesare Tavella, 51, humanitární pracovník, veterinář, 51 let, Dháka, Bangladéš, byl zastřelen muži na motocyklu při joggingu. Tavella žil v mnoha rozvojových zemích a učil chovu zvířat. Od roku 1993 pracoval v mezinárodní spolupráci na projektech bezpečnosti potravin a rozvoji zemědělských oblastí pro více organizací, speciálně v Asii. (AG 29/9/2015)

Antonio Magalso, 44 let, Tanjay, Negros island, Filipíny, byl ubodán k smrti 29. září. Člen kněžského sboru v Dumaguete, obyčejný kněz, milovaný lidmi a obětující se pastoraci. Byl také členem diecézní biblické komise. Kněz byl na cestě do jedné z vesnic své farnosti, aby slooužil mši svatou. Vrah je s největší pravděpodobností osoba s mentálními problémy. (30/9/2015)

Erasto Pliego de Jesus, od roku 2011 ve farnosti Our Lady of the Nativity, Cuyoaco, arcidiecéze Puebla, Mexiko, zmizel ráno 13. listopadu. Jeho dům byl nalezený v nepořádku, se zpřeházeným a povaleným nábytkem a se stopami krve na sedačkách a koberci. Po prohledávání okolí bylo jeho tělo nalezeno 17. listopadu. Bylo popálené a s velkou ránou v hlavě. Příčinou vraždy byla pravděpodobně loupež, která vyústila ve vraždu. (AG 17/11/2015)

Rita Fossaceca, 51, italská lékařka, radioložka v Maggiore Hospital v Novaře, Keňa, byla zavražděna 28. listopadu a tři její spolupracovníci byli zraněni v Mijomboni, malé vesnici blízko Malindi, kde pracovala pro mezinárodní humanitární organizaci. Žena byla zavražděna při tom, když se snažila zabránit loupeži v domě, který obývala spolu s matkou. Během několika hodin se měly vracet zpátky do Itálie, bylo to po skončení dvoutýdenní periody v sirotčinci, který chtěla otevřít pro děti opuštěné, nemocné a potřebující pomoc. Na jejím pohřbu zazněla z úst biskupa slova: “… byl to smysl jejího života. Byla to její vášeň, mluvila o svých projektech s kolegy, pracovníky, zvala všechny, aby podali pomocnou ruku, spolupracovali s ní, strávili dovolenou jinak… Ne všichni misonáři, kteří přijdou do Afriky se chtějí někdy vrátit. Rita byla štědrá a šťastná žena. Nebyla lékařkou, která se rozhodla pomoci Africe, ale žila pro ni.”

 

Jméno Národnost Řád nebo diecéze Datum a místo smrti
1. P. Jean-Paul Kakule Kyalembera Dem.rep. Kongo diecézní kněz 25/2 – Mweso (Dem. Rep. Kongo)
2. P. Adolfo Enríquez Španělsko diecézní kněz 10/3 –  Celanova (Španělsko)
3. P. Fernando Meza Luna Kolumbie diecézní kněz 21/3 – Sincelejo (Kolumbie)
4 Sr. Jose Mariya Indie Congregation of the Sacred Heart (SH) 18/4 – Chettuthode (Indie)
5. Safouh Al-Mosleh Sýrie pracovník Charity 7/4 – Aleppo (Sýrie)
6. P. Francisco Javier Gutiérrez Díaz Mexiko Congregation of the Workers of the Kingdom of Christ 7/4 (?) . Salvatierra (Mexiko)
7 Anwar Samaan Sýrie saleziánský animátor 10/4 – Aleppo (Sýrie)
8 Misho Samaan Sýrie saleziánský animátor 10/4 – Aleppo (Sýrie)
9. Sr. Stefani Tiefenbacher Rakousko Congregation of the Precious Blood CPS 19-20/4 – Ixopo (Jižní Afrika)
10. P. Goodwill Onyeka Nigérie diecézní kněz 1/6 – Ondo (Nigérie)
11. P. Antonio Alves de Almeida Brazílie diecézní kněz 10/6 – Boca do Rio (Brazílie)
12. P. Luis Alfonso León Pereira Kolumbie diecézní kněz 15/7 – Monterìa (Kolumbie)
13. Don Carlos Martinez Perez Španělsko diecézní kněz 16/7 – Siviglia (Španělsko)
14. P. Alex Pinto Venezuela františkán (OFM) 20/7 ? – Ciudad Bolivar (Venezuela)
15. Sr. Irma Odete Francisca františkánské sestry 24/7 – Guaratinguetá (Brazílie)
16. P. Dennis Osuagwu Nigérie klaretin 15/8 – Nekede (Nigérie)
17. P. Luis Jesus Cortez Argentina diecézní kněz 29/8 – Alta Gracia (Argentina)
18. Sr. Amala Valummel Indie karmelitka (CMC) 17/9 – Palai (Indie)
19. Cesare Tavella Itálie humanit. pracovník 28/9 – Dhaka (Bangladéš)
20. P. Antonio Magalso Filipíny diecézní kněz 29/9 – Tanjay (Filipíny)
21. Fr. Erasto Pliego de Jesus Mexiko diecézní kněz 13/11 – Cuyoaco (Mexiko)
22. Rita Fossaceca Itálie dobrovolnice 28/11 – Mijomboni (Keňa)