Martyrologie 2013

MARTYROLOGIE ZA ROK 2013

Vatikán (Agenzia Fides) – Podle informací, které máme k dispozici, bylo v průběhu roku 2013 po celém světě zavražděno 22 pracovníků pastorační péče (většinou kněží). Jde o téměř dvojnásobek ve srovnání s 13 oběťmi, které byly zabity v roce 2012. V noci z 31. prosince 2013 na 1. ledna 2014, byl ještě zavražděn P. Eric Freed, kněz v Eureka, Kalifornie. Policie pracuje na vyšetření příčiny vraždy.

Přehled kontinentů:

V Americe bylo zabito šest kněží: 7 v Kolumbii, 4 v Mexiku, 1 v Brazílii, 1 ve Venezuele, v Panamě 1 a 1 na Haiti. V Kolumbii byli P. José Francisco Echeverri Velez, P. Jose Mejia Ancizar Palomino, P. Luis Don Bernardo Echeverri a Héctor Fabio Cabrera zabiti ve svých domech, s největší pravděpodobností při pokusech o loupež. P. Luis Alfredo Suárez Salazar byl zabit během střelby. Mrtvá těla P. José Antonia Bayona Valle a P. Daría Buendía Néstor Martíneze, kteří byli několik dnů pohřešováni, byla nalezena v na vzdáleném místě. V Mexiku byl P. José Flores Preciado zabit poté, co byl zbit neznámými osobami, které kněz přistihl při krádeži v kostele během mše svaté; P. Ignacio Alvarez Cortez, P. Hipólito Villalobos Lima a P. Nicolás de la Cruz Martínez byli zabiti ve svých domovech.V Brazílii byl P. Elvis Marcelino de Lima zabit dvěma mladými chlapci, kteří ho chtěli oloupit.Ve Venezuele byl Don José Ramón Mendoza zabit gangem banditů, kteří přepadli jeho auto. V Panamě byl Don Anibal Gomez zabit s největší pravděpodobností při loupežném přepadení, protože byl nalezený svázaný, po těle s modřinami, a smrt nastala na následky velké bodné rány. Na Haiti byl otec Richard E. Joyal byl zabit dvěma muži na motorce, když vycházel z banky.

Africe byl zabit 1 kněz v Tanzánii, na Madagaskaru 1 řeholnice a 1 laik byl zabit v Nigérii. V Tanzánii byl Don Evarist Mushi zastřelen osobou na motorce, když šel sloužit mši.Na Madagaskaru byla sestra Marie Emmanuela Helesbeux nejprve napadena klackem a pak uškrcena třemi lidmi, zdá se, že kvůli penězům. V Nigérii byl laický misionář Afra Martinelli nalezen ve svém pokoji těžce zraněný na krku mačetou, což byl s největší pravděpodobností následek jeho překvapení útočníků při pokusu o krádež.

V Asii přišli o život 3 pracovníci pastorační pracovníci: 1 kněz v Indii a jeden v Sýrii, 1 laik na Filipínách. V Indii byl Don Kochupuryil J. Thomas zabit neznámými osobami v semináři, kde byl rektorem. V Sýrii byl otec François Murad zavražděn v klášteře Péče o Svatou zemi, kde našel útočiště po vypuknutí občanské války. Na Filipínách byl katolický laik Dexter Condez zabit osmi výstřely při hájení práv a výsad domorodé skupiny Ati.

 V Evropě byl zabit jeden kněz. V Itálii byl Don Michele Di Stefano ubit na faře, kde žil sám, na svém lůžku holí.

 Okolnosti smrti:

Don José Francisco Velez Echeverri, 55, diecézní kněz, byl nalezen mrtev dne 16. ledna 2013 s bodnými ranami na dvoře svého domu v sousedství El Albergue, na jihu Buga, Kolumbie. Sousedé uvedli, že viděli člověka odjíždějícího na kole z domu kněze několik hodin před objevením knězova bezvládného těla. Podle vyšetřování odpovědných orgánů se zdá, že šlo o loupež, která skončila tragédií. Don José se velkou měrou podílel na sociální práci a podle svědectví věřících neměl nějaké nepřátele. Byl vysvěcen na kněze 20. ledna 1990 a po dobu dvou let byl knězem ve farnosti Niño Jesús de Praga (Pražské Jezulátko) v obci Tulua, svou pastorační službu prováděl i v dalších farnostech.

Don Luis Alfredo Suárez Salazar, patřil do arcidiecéze Villavicencio, byl zabit ráno 2. 2. 2013 v Ocaña, na severu Santander (Kolumbie), na hranici s Venezuelou, během doby, kdy trávil dovolenou ve svém rodném městě. Dva ozbrojenci na motocyklu vystřelili nejméně dvanáct ran na kněze a dva další lidi, kteří byli s ním. Podle místních zdrojů vrazi neměli v úmyslu zabít kněze, ale jednoho z lidí, kteří byli v jeho blízkosti.

Don Jose Mejia Ancizar Palomino, 84, diecéze Buga, byl nalezen mrtev 2. února na své faře v Caldas, obec Riosucio (Kolumbie). Tělo mrtvého kněze bylo nalezeno přivázané k posteli se známkami mučení. Don Mejia Palomino působil v diecézi Pereira jako kaplan sirotčince „Sagrada Familia“ a domova pro seniory „Louise de Marillac“.

Don José Flores Preciado, Mexičan, zemřel v regionální univerzitní nemocnici ve městě Colima (Mexiko), poté co byl zbit neznámými osobami v kostele Krista Krále, kde každý den zpovídal a slavil mši. Večer 5. 2.  2013 vešly do kostela neznámé osoby, snad s úmyslem spáchat trestný čin krádeže. Pachatelé byli přistiženi knězem a začali ho bít. Kněz na následky zranění zemřel v nemocnici krátce poté. Don José se narodil 30. prosince 1929 v Tuzcacuesco, Jalisco, na kněze byl vysvěcen v roce 1961. Byl to velmi tichý člověk, profesor latiny v semináři de Chiapa (Colima) a v semináři v Cóbano (město Colima), zpovědník v katedrále a spirituál seminaristů.

Don Evarist Musi, 55, z diecéze Zanzibar (Tanzanie), byl zabit v 7 hodin ráno v neděli 17. února 2013. Zrovna dorazil do katedrály sv. Josefa v Zanzibaru na mši, a když se chystal vystoupit z auta, přiblížili se k němu dva lidé na motocyklu, z nichž druhý, sedící vzadu, na kněze stále ještě sedícího v autě třikrát vypálil. V předcházejících dnech se v novinách objevovala explicitní vyhrožování atentátem biskupům a kněžím.

Don José Ramón Mendoza, 44, byl zavražděn v neděli večer 17. února 2013 ve státě Lara, Venezuela (asi 400 km od Caracasu). P. Mendoza jel po silnici El Manzano v okrese Iribarren, když tu byl na semaforech napaden gangem lupičů. Podle informací poskytnutých ze strany policie bylo pravděpodobně první reakcí kněze zrychlit a ujet z místa, ale byl smrtelně zraněn střelou do hlavy, na následky čehož zemřel. Don José Mendoza byl knězem ve farnosti San Juan Evangelista, v sousedství Brisas de El Obelisco, a bylo známo, že je mužem modlitby.

Katolický laik Dexter Condez, 26, patřil ke společenství Rodiny svatého Vincenta z Pauly (Vincentian Family) a byl zabit osmi střelami na ostrově Boracaya (Filipíny) 22. února 2013. Condez bránil práva a výsady domorodé skupiny Ati, která nesouhlasila s předáním půdy ve prospěch stavebních firem. Mladý muž úzce spolupracoval s místní církví v diecézi Kalibo.

Don Michele Di Stefano, 79, z diecéze Trapani (Itálie), byl ubit holí na vlastním lůžku, na faře, kde žil sám, v noci z 25. na 26. února 2013. Příbuzní, k nimž nedorazil na oběd, jak bylo domluveno, požádali souseda, aby zjistil, proč nedorazil. Soused nalezl tělo kněze pod přikrývkami se stopami krve. Kostel a fara se nachází na izolovaném místě, asi 250 metrů od prvních domů v malé vesnici. Vrah, 33letý farník, byl zadržen o několik dní později a byl odsouzen na třicet let do vězení za loupež. Don Michele byl knězem 43 let, po dosažení 75 let pokračoval ve své službě jako farář v malé farnosti „Ježíš, Josef a Marie“ v nedalekém Ummari. Po mnoho let byl doprovázejícím pracovníků Katolické akce a duchovním doprovázejícím provincie Coldiretti. Podle svědků byl knězem oblíbeným, měl dobré vztahy se všemi, byl dobrý, přátelský a pracovitý člověk.

Sestra Marie Emmanuela Helesbeux, 82, Francouzka, Soeurs de la Providence de Ruillé sur Loir, byla zabita 1. března 2013 v Mandritsara na severovýchodě Madagaskaru, když byla prvně napadena klackem a pak uškrcena. Tři lidé byli zatčeni a přiznali se ke zločinu: zdá se, že zločin byl spáchán pro peníze. Řádová sestra byla 42 let misionářkou na Madagaskaru, a to stále v Mandritsara, kde byla mezi lidmi hodně oblíbená a respektovaná pro svoji charitativní práci.

Don J. Kochupuryil Thomas, 65, rektor kněžského semináře Sv. Petra v Bangalore (Indie), byl zavražděn neznámými osobami v noci ze dne 31. března na 1. dubna 2013 v areálu semináře. Kněz byl ubit k smrti. Důvody vraždy zůstávají neznámé. Rodák z Keraly (Indie) sloužil v komunitě v Bangalore asi 30 let. Je popisován jako “velmi zbožný kněz, klidný a lidský, profesor na vysoké úrovni, známý vtipem, moudrostí a upřímností”, také se “vyznačoval duchem nezdolné práce, studia, modlitby a služby”.

Otec Richard E. Joyal, 62, Kanaďan, člen Mariina společenství, byl zabit 24. dubna v hlavním městě Haiti Port-au-Prince. Kněz opustil banku s tisíci kanadských dolarů, když se k němu přiblížili dva muži na motorce, vytrhli mu balíček, který nesl pod paží, a pak jej střelili třikrát do zad. Údajně si zloději peníze, které měla obět v peněžence, nevzali. Misionář předtím pracoval na Filipínách a na Pobřeží slonoviny.

Don José Antonio Bayona Valle, 48, diecézní kněz arcidiecéze Barranquilla (Kolumbie) byl zabit večer 6. 5. 2013 18 bodnými ranami. Tělo bylo nalezeno na cestě v oblasti obce Juan Mina. Na kněze byl vysvěcen dne 20. prosince 1998 a sloužil jako farář ve farnosti Krista Krále na jihozápadě Barranquilla v oblasti Lipaya.

Syrský kněz François Murad, 49 , byl zabit v Gassanieh, severní Sýrie, v klášteře Péče o Svatou zemi, kde hledal útočiště, v neděli 23. června 2013. Okolnosti smrti nejsou zcela objasněny. Podle místních zdrojů byl klášter, kde P. Murad pobýval, napaden ozbrojenci spojenými s džihádistickou skupinou Jabhat al-Nusra. Otec François své první kroky v náboženském životě sdílel s františkánskými mnichy Péče o Svatou zemi a nadále spolu s nimi sdílel úzké vazby duchovního přátelství. Poté co byl vysvěcen na kněze započal stavbu cenobitského kláštera zasvěceného Sv. Simonu Stylitovi v obci Gassanieh. Během občanské války byl klášter bombardován a P. Murad se z bezpečnostních důvodů přestěhoval do kláštera františkánů.

Mrtvé tělo Dona Néstor Darío Buendía Martíneze, 35, který byl několik dnů pohřešován, byl nalezeno ve vzdálené oblasti města Los Cordobas, asi 500 kilometrů severně od Bogoty (Kolumbie), 26. června 2013. Kněz odešel z Cerete, kde on byl pomocným kaplanem, a mířil k Monteria, kde žila jeho rodina, ale nikdy nedosáhl svého zamýšleného cíle. I když kněz nikdy nezmínil, že by obdržel nějaké hrozby, podle místních informací veřejně odsuzoval zločinecké gangy v oblasti Cerete. Don Néstor Darío Buendía Martínez se narodil v Canalete (Cordoba), a byl pomocným kaplanem ve farnosti San Antonio de Padua v Cerete a předtím působil jako kaplan v kostele Santo Domingo Vidal v Chima.

Elvis Marcelino De Lima, 47, rodák z Fortaleza (Brazílie), Kongregace Svaté rodiny z Nazareta, byl zabit 13. července 2013 dvěma chlapci, kteří ho napadli během loupeže v Centro Educacional da Juventude Fortaleza, kde bydlel. Podle poskytnutých informací kněz už předal peníze, telefon a klíče od auta, když jeden ze dvou mladých chlapců (ve věku 20 až 21 let), vystřelil a zabil jej. Od svého vysvěcení měl otec Elvis provádět svou službu téměř vždy v oblasti formace: první v Ponta Grossa (Paraná), pak v Santiago del Chile a v Curitiba. Byl zvolen regionálním představeným latinskoamerické komunity své kongregace, od roku 2008 bydlel v centru Educacional Juventude ve městě Fortaleza. Podle svědectví těch, kteří ho znali, byl člověkem, který byl schopen vyjít s každým, a kamkoli přišel, si jeho úsměv podmanil lidi, s nimž se setkal, především mládež.

Don Ignacio Cortez Alvarez, kaplan kostela „Maria Auxiliadora“, byl zabit ve svém domě ve městě Ensenada, v regionu Baja California (Mexiko). Mrtvé tělo kněze bylo nalezeno 22. července na faře vedle kostela s několika ranami v hrudi. Důvody vraždy zůstávají neznámé. Otec Cortez Alvarez se narodil v Janamuato, Michoacán, 16. října 1956 a byl vysvěcen na kněze 19. března 1988 v katedrále arcidiecéze Tijuana.

Don Luis Bernardo Echeverri, 69, a Don Héctor Fabio Cabrera, 27, resp farář a kaplan farnosti San Sebastian v Roldanillo, v departmentu Valle del Cauca, arcidiecéze Cali (Kolumbie), byli zabiti v jejich domě v noci z 27. na 28. září 2013. Podle místních zdrojů kolem půlnoci někteří místní obyvatelé viděli dva muže opouštět faru. Vzhledem k pozdní hodině upozornili policii, která našla bezvládné tělo faráře a jeho kaplana s bodnými ranami. Kněží patřili do diecéze Cartago.

Afra Martinelli, laická misionářka, se narodila před 78 roky v Civilerghe (Brescia, Itálie), žila v Nigérii více než třicet let, a zde také založila a řídila středisko Regina Mundi: školu informatiky s přilehlou školou pro chlapce v Ogwashi-Ukwu, v diecézi Issele-Uku. Ráno 27. září ji našli její spolupracovníci v pokoji těžce zraněnou na krku mačetou, s největší pravděpodobností v důsledku pokusu o krádež. Byla převezena do nejbližší nemocnice, kde zemřela 9. října, po několika dnech utrpení. Papež František její osud připomenul v Andělu Páně v neděli 20. října na světovou Misijní neděli těmito slovy: „Tento den jsme v blízkosti všech mužů a žen misionářů, kteří pracují, aniž by na sebe hlasitě upozorňovali, a kteří vydávají své životy. Jako Italka Afra Martinelli, která pracovala mnoho let v Nigérii: jeden den, a byla zabita při loupežném přepadení. Všichni plakali, křesťané i muslimové. Oni ji milovali. Opravdu hlásala evangelium svým životem, dokonalou prací, střediskem pro vzdělání v centru města, tímto způsobem šířila plamen víry, bojovala dobrý boj!“

Don Anibal Gomez (67 let), španělského původu, žijící v diecézi Colon (Panama), byl nalezen mrtev 30.  října u vchodu do biskupského domu diecéze Colón-Kuna Yala, ve kterém pobýval. Předpokládá se, že důvodem vraždy byla loupež, kněz měl modřiny, byl svázaný, a zemřel v důsledku velké bodné rány. K násilnému incidentu došlo v oblasti Davis Colon, město je považováno za zvláště násilné, narůstá zde míra trestné činnosti. Otec Anibal Gomez byl farářem ve farnosti Panny Marie Matky Boží.

Don Hipólito Villalobos Lima a Don Nicolás de la Cruz Martínez byli nalezeni zavraždění 29. listopadu ve farním domě v San Cristobal, ve státě Veracruz (Mexiko), diecéze Tuxpan, s největší pravděpodobností v důsledku pokusu o loupež.

Překlad Papežská misijní díla 2014