Dopisy z misií – Indie – biskup Dr. James Thoppil o aktuální situaci

Zdravím vás z Kohimy.

Děkuji vám upřímně za vaši velkou starost o naši zdejší misii, zejména v souvislosti s rozsáhlým šířením infekce Covid-19. Doufám, že u vás je vše v pořádku a modlím se za to, abyste vy i vaši dárci zůstali zdraví.

Tady v Nagalandu a vIndii obecně jsme momentálně stále uzavřeni v tzv. lockdownu, abychom zabránili šíření pandemie Covid-19. Naplňuje nás ale nadějí a optimismem slib našeho předsedy vlády, který na začátku června prohlásil, že centrální vláda zajistí bezplatné očkování pro všechny osoby starší 18 let. Pokud nebudeme očkováni co nejdříve, může být situace v Indii brzy katastrofální.

Během druhé vlny zatím v Indii zemřelo asi 200 řeholních sester a 190 kněží. Děkuji Bohu, že všichni kněží a řeholníci v naší diecézi jsou zatím v pořádku, i když se zde infekce také šíří.

Neustále se modlíme, aby nás i nadále Bůh ochraňoval. Prosím, myslete na nás i vy ve svých modlitbách.

Během druhé vlny byl jedním z velkých problémů, kterým jsme čelili, nedostatek vhodného místa pro karanténu, izolaci a urgentní příjem, zejména pro kněze a řeholní sestry. Máme sice malé zdravotní středisko (jen se čtyřmi malými pokoji a osmi běžnými postelemi), ale momentálně ho využívají lidé z venku, kteří sem denně přicházejí kvůli lékařské péči, protože se nachází v těsné blízkosti nemocnice, kam přicházejí lidé se všemi druhy nemocí. Proto je jednou z našich nejnaléhavějších potřeb zbudování izolačního oddělení s minimálně 10 pokoji (pět pro muže a pět pro ženy) a alespoň ze dvou pokojů udělat jednotku intenzivní péče. Celkové náklady na zbudování tohoto oddělení činí přibližně 70 tisíc amerických dolarů. Toto je v současnosti velmi naléhavá potřeba naší diecéze, na kterou se snažím získat pomoc z různých zdrojů. Prosím modlete se, aby se nám to podařilo.

Připravili jsme teď nový projekt, který má pomoci překonat finanční krizi způsobenou lockdownem. Rovněž se snažíme poskytovat našim lidem podporu prostřednictvím pracovní skupiny Covid, kterou jsme zde v diecézi Kohima složili z místních kněží, řeholníků a laiků. Dobrovolně se přihlásili všichni diecézní kněží, kteří se zároveň vzdali svého ročního příspěvku, který dostávají prostřednictvím Missio Cáchy, aby ho věnovali na zajištění potravinových a lékařských balíčků nebo další pomoci pro lidi v nouzi. V příloze zasílám pár fotografií.

 

Děkujeme vám za veškerou podporu a zájem o naši misijní práci.

Přeji vám vše dobré a myslím na vás v modlitbách,

biskup Dr. James Thoppil,

Kohima, Nagaland