Martyrologie za rok 2023

V roce 2023 zemřelo ve světě dvacet misionářů 
Z informací, které shromáždila vatikánská agentura Fides, vyplývá, že v roce 2023 bylo ve světě zabito 20 misionářů: 1 biskup, 8 kněží, 2 řeholníci, 1 seminarista, 1 novic a 7 laiků. Letos tedy násilnou smrtí zemřelo o dva misionáře více než v předchozím roce.
Stejně jako v předchozích letech používá Fides termín „misionář“ pro všechny pokřtěné a uznává, že „na základě přijatého křtu se každý člen Božího lidu stal misionářským učedníkem. Každý pokřtěný, bez ohledu na svou funkci v církvi a stupeň vzdělání ve víře, je aktivním subjektem evangelizace“ (papež František, apoštolská exhortace Evangelii gaudium, 120).
Jedním z charakteristických rysů, které má většina pastoračních pracovníků zabitých v roce 2023 společné, je bezpochyby jejich normálnost života: to znamená, že neprováděli žádné nápadné akce nebo neobvyklé iniciativy, které by mohly přitáhnout pozornost. Prolistujeme-li několik poznámek o okolnostech jejich násilné smrti, najdeme kněze, kteří cestovali, aby mohli sloužit mši nebo vykonávat pastorační činnost v nějaké vzdálené komunitě; ozbrojené útoky spáchané podél rušných silnic; přepadení far a klášterů, kde se věnovali evangelizaci, charitě, podpoře lidskosti. Nikoli vlastní vinou se stali obětí únosů, teroristických činů, byli zapleteni do přestřelek nebo násilí různého druhu.
Rozdělení podle světadílů
Podle kontinentálního rozdělení je letos nejvyšší počet opět zaznamenán v Africe, kde bylo zabito 9 misionářů: 5 kněží, 2 řeholníci, 1 seminarista, 1 novic. V Americe bylo zavražděno 6 misionářů: 1 biskup, 3 kněží, 2 laici. V Asii byli násilně zabiti 4 laici a laičky. A konečně v Evropě byl zavražděn jeden laik.
V AFRICE bylo zabito 9 misionářů: 5 kněží, 2 řeholníci, 1 seminarista, 1 novic.
V Nigérii (4): P. Isaac Achi, uhořel při přepadení své farnosti ve státě Niger, které spáchala ozbrojená skupina; P. Charles Onomhoale Igechi, napaden ozbrojenci na silnici Agbor ve státě Edo; seminarista Na’aman Danlami, zaživa upálený při útoku banditů na farnost, kde sloužil, ve státě Kaduna; benediktinský novic Godwin Eze, unesený z kláštera Eruku ve státě Kwara a poté zabitý únosci.
V Burkině Faso (2) přišli násilným způsobem o život P. Jacques Yaro Zerbo, zavražděný neznámými ozbrojenci v regionu Boucle du Mouhoun, když byl na cestě za pastorační činností, a bratr Moses Simukonde Sens, zabitý zbloudilou kulkou poblíž vojenského kontrolního stanoviště v hlavním městě Ouagadougou.
V Tanzanii (1) zemřel otec Pamphili Nada při převozu do nemocnice poté, co byl napaden ve své farnosti v regionu Arusha.
V Kamerunu (1) byl na ulici v Bamendě napaden a pobodán bratr Cyprian Ngeh.
V Konžské demokratické republice (1) byl v oblasti Kinshasy pobodán otec Léopold Feyen, když byl ve farnosti, kde vykonával pastorační službu.
V AMERICE bylo zabito 6 misionářů: 1 biskup, 3 kněží, 2 laici.
V Mexiku (4): P. Juan Angulo Fonseca byl zastřelen ve státě Jalisco; P. Javier García Villafaña byl zabit na silnici mezi obcemi Cuitzeo a Huandacareo, když jel sloužit mši; Gertrudis Cruz de Jesús a Gliserina Cruz Merino, mladé katechetky, byly zabity při přepadení na cestě na eucharistické procesí ve státě Oaxaca.
Ve Spojených státech amerických (2) Mons. David O’Connell, pomocný biskup z Los Angeles, byl zabit manželem hospodyně, která se o něj starala a která byla zatčena a přiznala se; P. Stephen Gutgsell zemřel po útoku nožem na faře kostela Fort Cahloun, malé komunity v Nebrasce, kterou vedl 11 let.
V ASII byli zabiti čtyři laici.
Na Filipínách (2) byly mezi oběťmi nálože odpálené během eucharistické slavnosti na Státní univerzitě Mindanao v provincii Lanao del Sur dvě katolické studentky a dobrovolnice univerzitní kaplanské komunity, které se podílely na liturgické animaci: Junrey Barbante a Janine Arenas.
V Palestině (2) Samar Kamal Antonová a její matka Nahida Khalil Antonová byly zabity odstřelovači, když šly směrem ke klášteru sester Matky Terezy v Gaze. Jedna z nich zemřela, když se snažila druhou odnést do bezpečí. Obě patřily ke skupině žen, katolických a pravoslavných, které se věnovaly formaci na cestě víry a apoštolátu zejména pro chudé a postižené.
V EVROPĚ byl zabit 1 laik.
Ve Španělsku (1) Diega Valenciu, laika, sakristiána farnosti Nuestra Senora de La Palma v Algesiras v provincii Cádiz, zabil mladý Maročan ozbrojený mačetou, který kromě něj zranil i další osoby.
Při modlitbě Anděl Páně 26. prosince papež František připomněl svědectví svatého Štěpána a zdůraznil, že i dnes dochází k pronásledování, existují lidé, kteří trpí a umírají, aby vydali svědectví o Ježíši, nebo jsou trestáni za to, že žijí důsledně podle evangelia. Setba jejich obětí však přináší plody, krev mučedníků je setbou křesťanů, řekl papež a vyzval k modlitbě za ty, kdo jsou kvůli své víře v Krista zabíjeni.
Foto: Vatican Media