Keňská Lily oceněna v Ostravě

Večer 17. listopadu 2014 vyvrcholil udílením cen v živém televizním přenosu Festival dobrých zpráv v Ostravě. Odborná porota ocenila 2. místem film Lily vyrobený v produkci Papežských misijních děl.
Snímek z tvůrčí dílny Martina a Kateřiny Rýznarových (Paxart Studio) svědčí o prožívání radostné víry v rovníkové Keni a natočen byl letos o Velikonocích. Diváci měli příležitost dokument zhlédnout v ostravském Minikině, ve vysílání televize Noe i na internetu. Na slavnostní zakončení festivalu a vyhlášení výsledků dorazili manželé Rýznarovi i se svými ratolestmi.

„Za ocenění jsem pochopitelně vděčný, protože věřím, že pomůže dál šířit tuto dobrou zprávu – svědectví Lily i nefalšovanou radost keňských věřících,“ sdělil své bezprostřední dojmy Martin J. Rýznar, přímý účastník misijní výpravy do Keni. A dodal: „Myslím, že u nás nejsme zvyklí žít v každodenním nebezpečí, např. teroristických útoků. Přitom dnešní Keňané jsou nám velmi podobní. Díky skutečným misionářům, které mnozí podporují také z našich končin, tamním lidem nechybí živá naděje a víra. Ta jim pomáhá přemáhat zlo dobrem. To jsme se snažili zprostředkovat českým divákům, a to, myslím, porota Festivalu dobrých zpráv ocenila.“

O přízeň poroty i diváků se ucházelo 24 vybraných soutěžních snímků různých žánrů z České i Slovenské republiky v délce do 30 minut. Hlavní cenu festivalu obdrželi manželé Ondřej a Martina Lehovcovi (Studio Telepace) za dokument o trapistkách Velké ticho v Poličanech. Televizní diváci nejvíce hlasů udělili snímku Lubomíra Hájka nazvanému Derflanské zvony. Vzácným hostem slavnostního vyhlášení 7. ročníku Festivalu dobrých zpráv se stal Leo Žídek, politický vězeň z uranových dolů. Porotu tvořili Lukáš Jirsa, dramaturg, žurnalista a zástupce Signis, dále Miroslav Tuščák,dramaturg, scénarista a spisovatel a za Slovensko salesián Pavol Dzivý, pedagog a filmový tvůrce.

Film Lily můžete zhlédnout celý i s videobonusy v našem Kině Missio.