Exklusivní rozhovor s Národním ředitelem PMD na Filipínách o papežově návštěvě

V souvislosti s návštěvou Svatého otce Františka jsme se přímo v dění na Filipínách, kam právě papež přijíždí, zeptali Národního ředitele Papežských misijních děl na několik otázek:

1) Je něco výjimečného, čím se Papežská misijní díla na Filipínách účastní návštěvy Svatého otce Františka?

Nemáme žádnou velmi speciální účast na přípravě návštěvy papeže na Filipínách, protože vše chystá speciální komise, která byla za tímto účelem ustanovena. Ale účastníme se aktivit, které tato komise organizuje, jako je setkání s věřícími, do kterého se zapojíme. Dále se naši spolupracovníci a zaměstnanci PMD podílí na setkání rodin. Naši mladí misijní partneři se připojí k setkání mládeže s papežem.

2) Co cítí místní lidé (zvláště chudí a ti, kdo podporují nebo patří k Papežským misijním dílům) co se týče návštěvy Sv. otce Františka?

Lidé všech společenských vrstev pociťují obrovské nadšení a touhu setkat se s papežem. Jak popisuje titulek na bilbordech po celé zemi: „Papežo-mánie zmítá Filipínami“. Téma papežské návštěvy je „milosrdenství a odpuštění“. Mnoho lidí vnímá návštěvu papeže jako připomínku Božího odpuštění a milosrdenství i přes zkoušky a těžkosti způsobené přírodními katastrofami.

3) Co říkáte na důležitost návštěvy papeže Františka? Jak ovlivní Vás nebo misijní činnost ve Vaší zemi?

Papež František nám připomíná, že jeho návštěva není o jeho osobě, ale o osobnosti Ježíše. Tudíž je důležité připomenout, že jeho návštěva může být příležitostí pro každého z nás rozvíjet bližší vztah s Ježíšem a zakoušet jeho soucit a milosrdenství. Věřím tomu, že návštěva papeže Františka bude pro mnoho Filipínců inspirací, aby brali svou křesťanskou víru vážně a doufejme, že přiláká více povolání k náboženskému a misijnímu životu. Doufám, že v tomto kontextu návštěva papeže Františka získá více mladých lidí, kteří budou ochotni se stát misionáři ve světě.

Exklusivně pro Národní kancelář Papežským misijních děl v ČR:

P. Socrates C. Mesiona, MSP

Národní ředitel Papežských misijních děl na Filipínách, Manila