Nshima

Kaše „nshima” (čti šima) je tradiční jídlo prostých Zambijců. V chudých oblastech představuje hlavní denní příděl potravy, často bývá podávána s dušenou zeleninou, luštěninami, případně masem. Má konzistenci jako velmi tuhá krupičná kaše (drží tvar) a chutná neutrálně asi jako naše noky. Je stejně tak sytá.

Na její přípravu potřebujeme pouze nejzákladnější suroviny – vodu a kukuřičnou mouku. Do hrnce s pevným úchopem nalijeme přibližně tolik vody, kolik chceme mít výsledné kaše. Nasypeme trochu kukuřičné mouky, až se vytvoří řídká mazlavá kaše. Tu přivedeme do varu a za občasného míchání povaříme asi 5 až 7 min (na ohni asi 15 min). Poté následuje proces zahušťování (viz video), kdy za ustavičného míchání postupně přidáváme mouku až do konzistence těsta. Tato fáze může trvat dalších 7 až 15 min. Nakonec se kaše nechá odstát asi 3 minuty, kdy ještě více ztuhne. Hotová nshima drží tvar a dá se porcovat například sběračkou.

Rodilí Zambijci jedí kaši rukama tak, jak je zachyceno na videu – z kousku kaše uhnětou prsty „šišky”, které berou do úst s dušenou zeleninou (recept zde: http://www.youtube.com/watch?v=k-_4HtvBXmI), případně je namáčejí do omáčky nebo jedí holé. Takto ručně zpracovaná kaše se lépe polyká. Použijete-li ke konzumaci příbor, ušetříte si poměrně pracné omývání rukou.

Kaše nshima by v našem jídelníčku našla velmi dobré místo jako příloha, například místo knedlíků či brambor. Zambijci ji kombinují například i s rýží.

Pro našince je její chuť zpočátku nezvyklá, ale časem si ji velmi oblíbíte. Její neutrální chuť zaručuje univerzální použití, především však dodá energii na celý den, aniž by vám po ní bylo těžko.