FB twitter YouTube

Martyrologie 2012

MARTYROLOGIE ZA ROK 2012

Agenzia Fides opět vydává výroční dokument o všech pastoračních pracovnících, kteří ztratili své životy násilným způsobem za posledních dvanáct měsíců. Podle informací, které máme, bylo během roku 2012 zabito 12 pastoračních pracovníků, téměř všichni byli kněží: 10 kněží, 1 řádová sestra, 1 laik.

Přehled kontinentů:

Americe bylo zabito 6 kněží, 2 v Brazílii, 2 v Mexiku, 2 v Kolumbii, 1 v Guatemale.V Brazílii byl zabit italský kněz Fidei Donum Fr. Luigi Plebani u sebe doma, zatímco D. Eduardo Teixeira byl zavražděn na ulici při okradení. V Mexiku byl zabit Fr. Jenaro Aviña García u sebe doma jistými zloději a Fr. Teodoro Mariscal Rivas byl nalezen se svázanýma rukama a nohama a s pytlem na hlavě, který způsobil udušení. V Kolumbii byl zabit Fr. Pablo Emilio Sanchez Albarracin během okradení. V Guatemale byl zabit Fr. David Donis Barrera, na kterého zaútočili a ubodali ho po menší autonehodě.

Africe byli zabiti 3 kněží a 1 řádová sestra: Vraždy se odehrály v Demokratické republice Kongo (1), v Mozambiku (1), v Tanzanii (1) a na Madagaskaru (1). V Demokratické republice Kongo byla zabita sestra Liliane Mapalayi z kongregace sester Lásky Ježíše a Marie, byla ubodána k smrti ve škole, ve které pracovala. V Mozambiku byl brutálně zavražděn Fr. Valentim Eduardo, misionář Consolata (IMC), během pokusu o oloupení. V Tanzanii byl zavražděn Fr. Anastasius Nsherenguzi skupinou mladých, které se pokoušel rozdělit při jejich potyčce. Na Madagaskaru byl zabit jezuita Fr. Bruno Raharison (SJ) při pouliční krádeži.

V roce 2012 byla v Asii zaznamenána smrt 2 pastoračních pracovníků: jednoho kněze a jednoho laika. Zemřeli v Libanonu a na Filipínách. V Libanonu byl na ulici při pokusu o okrádení zabit kněz Fr. Elie Gergi al-Makdessi z libanonského maronitního řádu. Na Filipínách byla zastřelena laická katolička Conchita Francisco, pastorační pracovnice, neznámým střelcem před katolickou katedrálou v Bongao, kde se chvíli předtím modlila růženec a účastnila se mše.

Oklolnosti smrti:

Fr. David Donis Barrera, byl farářem ve farnosti Svaté rodiny v Oratoriu, v diecézi Svaté Růženy Limské v Guatemale. Byl zabit 27. ledna 2012. Po menší autonehodě po cestě do hlavního města na něho zaútočili a následně ho ubodali cestující z druhého auta.

Fr. Jenaro Aviña García, věk 63 let, farář ve farnosti Neposkvrněného početí v Atizapan de Zaragoza, arcidiecéze Tlalnepantla (Mexiko), byl zavražděn v brzkých ranních hodinách u sebe doma 28. ledna 2012. Podle policejní zprávy ,,kněz měl na sobě pyžamo a spodní prádlo a očividně zaslechl hluk a otevřel dveře fary”. ,,Místní církev v Tlalnepantla – zdůraznilo arcibiskupovo prohlášení – absolutně odsuzuje všechny násilné skutky, které se vyskytují, nejen vůči katolíkům, ale vůči všem lidem, bez ohledu na rasu, jazyk nebo vyznání.”

Sestra Liliane Mapalayi z kongregace sester Lásky Ježíše a Marie byla 2. února 2012 k smrti ubodána individuem v Kananga v západní Kasai (DRC). Řádová sestra pracovala na střední škole vedené její kongregací. Útok proběhl okolo 1 hodiny odpolední, když byla ve své pracovně ve škole. Jakmile uslyšeli výkřiky, ředitel školy a jeptiška přiběhli do Lilianiny pracovny a Liliana zesnula v jejich náručí s kuchyňským nožem zabodeným v srdci.

Fr. Anastasius Nsherenguzi, kněz z diecéze Kayanga (Tanzanie), věk 43, byl vážně zraněn 6. dubna na Velký pátek a zemřel následující den, 7. dubna, po několika hodinách agónie, aniž by sdělil jakékoliv detaily o tom, co se stalo. Po rekonstrukci celé situace se zdá, že Fr. Nsherenguzi se vracel domů z Bushangaro, oblasti ve své farnosti, kam jel celebrovat. Po cestě narazil na skupinu mladých lidí ve chvíli jejich roztržky a zasáhl, aby se hádka nezvrhla v něco horšího. Ale jeden z mladíků ho uhodil velkým kamenem, což mu způsobilo smrtelné poranění.

Fr. Luigi Plebani, věk 62, italský misionář Fidei Donum z diecéze Brescia, byl zabit v Brazílii v Rui Barbosa ve státě Bahia. Kněz byl nalezen oběšený ve svém domě s páskou přes ústa v neděli 29. dubna 2012. Měl slavit mši svatou, ale protože stále nešel, některé ženy ho šly hledat, aby nalezly tuto dramatickou scénu. S největší pravděpodobností to byla loupež, která se tragicky zvrhla: vrahové pak zinscenovali sebevraždu. ,,Otci Luisi”, jak byl nazýván v Brazílii, kde žil od roku 1980, už dříve vyhrožovali smrtí někteří vězňové, které pravidelně navštěvoval v místní věznici, dost pravděpodobně ti patřící ke gangům pašeráků drog.

Fr. Valentim Eduardo Camale, misionář Consolata (IMC), věk 49, byl brutálně zabit večer 9. května 2012 během loupeže v misii Liqueleva (Mozambik). Na Fr. Valentima zaútočili čtyři bandité, kteří se pravděpodobně chtěli zmocnit peněz ze sbírky vybrané na mateřskou školu vedenou misionáři, a Fr. Valentim zareagoval zneškodněním jednoho z banditů, ale byl brutálně zbit k smrti dalšími třemi. Byl nalezen v kaluži krve spolubratrem, který se vracel z pastorační práce, byl rychle dopraven do nemocnice, ale zemřel během cesty.

Fr. Pablo Emilio Sanchez Albarracin, z diecéze Cucuta (Kolumbie), byl přepaden u sebe doma ve farnosti Svaté Marie Boží v obci Los Patios v Cucutě na severu Kolumbie během loupeže 8. srpna 2012. Zločinci, které kněz zřejmě poznal, ho vážně zranili. Byl dopraven do nemocnice, kde zemřel 11. srpna po třech dnech utrpení.

Fr. Elie Gergi al-Makdessi, z libanonského maronitního řádu, byl zabit během pokusu o okradení. Jeho mrtvé tělo bylo nalezeno 25. srpna 2012 na pobřežní cestě v Naamehu, 10 km jižně od Beirutu. Jeho smrt byla způsobena dušením a tonutím. Narodil se v roce 1962, byl mnichem v libanonském maronitním řádu a žil v klášteře ve vesnici Bhersaf.

Fr. Teodoro Mariscal Rivas, věk 45, byl nalezen zavražděný ve svém domě na předměstí Santa Fe. Měl ve své pastorační správě kostel Sv. Cecílie, který patří do farnosti Svatého Dítěte Spásy v oblasti Mochicahu, v blízkosti centrální části Kalifornského zálivu v Mexiku. Fr. Rivas byl nalezen ráno 20. září 2012, ruce a nohy měl svázané a přes hlavu pytel, který způsobil udušení. Vražda se údajně odehrála mezi 18. a 19. zářím. Jeho auto patřilo mezi cenné věci, které se nenašly.

Fr. Bruno Raharison, jezuitský kněz (SJ) malagašské národnosti, pokladník kongregace Jana XXIII v Mahamasině (Madagaskar), byl zabit v neděli 30. září 2012 během pouliční krádeže. Knězovo auto bylo nalezeno 30. září zaparkované u druhé státní dálnice z Antananarivo do Tamatave poblíž města Carion. Policie se zmobilizovala do stavu pohotovosti. Následující den byl zatčen mladý muž, který se snažil získat zpět toto auto a byl odvezen na policejní stanici. Po prohledání oblasti bylo 2. října nalezeno tělo Fr. Bruna 400 metrů od místa, kde bylo jeho auto. Kněz měl rány na zádech, hrudníku a hlavě, které byly způsobeny ostrou zbraní.

Laická katolička Conchita Francisco, věk 62, pastorační pracovnice, vdova a matka dvou dětí, byla zastřelena neidentifikovanými muži před katolickou katedrálou v Bongao, ve filipínské provincii Tawi-Tawi na jihu souostroví 13. listopadu 2012. Žena zrovna vyšla z kostela, kde se každý den modlila růženec a účastnila se mše. Conchita, zvaná ,, Ching”, byla oporou pastoračních aktivit malé lokální církve. Před deseti lety byl zabit její muž. Byl ředitelem střední školy v areálu ,,Státní univerzity Mindanao” (MSU) v Bongao a podle lokálních zdrojů mohla být vražda spojena s jeho povoláním.

D. Eduardo Teixeira, brazilský kněz, věk 35, byl zabit večer v neděli 16. prosince 2012 ve vesnici Novo Hamburgo (stát Rio Grande do Sul), Brazílie, během loupežného přepadení. D. Teixeira a ještě další kněz zastavili na semaforech, když vtom se k nim přiblížili dva gangsteři. Oba kněží byli donuceni následovat zločince do parku a poté, co odevzdali peněženku, Fr Eduardo byl zabit nejméně dvěma střelnými ranami, když se pokoušel dostat zpátky k autu. D. Teixeira, kněz po dobu tří let, byl duchovním u Sv. Terezičky de Campo Bom a nedávno ustanoven farářem ve farnosti Sv. Jiří v oblasti Campina. (SL)

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio