FB twitter YouTube

Podvýživa jako příčina úmrtí dětí

Zdroj: UNICEF
Podvýživa je celosvětově příčinou poloviny všech úmrtí dětí (každý den na ni umírá 15 000 dětí), a je proto právem označována za „neviditelnou“ humanitární katastrofu.

Většina lidí podvýživu spojuje s takovými situacemi, jako jsou hladomory, přírodní katastrofy anebo války. Skutečnost je ale mnohem tragičtější: většina jejích případů je způsobena jednotvárnou stravou, nízkou kalorickou hodnotou přijímané stravy, nedostatečným příjmem proteinů, vitaminů, minerálů, častými infekcemi zažívacího ústrojí, špatnou zdravotní péčí a nevhodnými stravovacími zvyklostmi.

Země s nejvyšším výskytem podvýživy dětí ve věku do 5 let:
(s výskytem 40 % a vyšším): KLDR (60), Zambie (59), Burundi (57), Nepál (54), Afghánistán (52), Jemen (52),Etiopie (51), Madagaskar (49), Malawi (49), Kambodža (46), Guatemala (46), Indie (46), Nigérie (46), Bangladéš (45), Demokratická republika Kongo (45), Lesotho (44), Mauritánie (45), Tanzanie (44), Rwanda (43), Komory (42), Laos (41), Bhútán (40), Niger (40).

Jak se na dětech projevuje podvýživa
Na velkém množství dětí podvýživa zanechává doživotní stopy: nízký vzrůst, oslabený imunitní systém, snížený intelekt. A nejničivější účinky má podvýživa na lidský plod: všichni víme, že pokud dítě není dostatečně živeno v době nitroděložního vývoje a v prvních třech letech života, nemůže již později tento handicap dohnat. Podvyživené děti jsou méně odolné vůči jakékoliv infekci a
snáze umírají i na běžné dětské nemoci, jako jsou průjmy a respirační onemocnění. Nedostatek jódu může způsobit vážné mentální a fyzické zaostávání, nedostatek železa nebezpečnou anémii nebo sníženou výkonnost, vážný deficit vitaminu A vede ke slepotě a poškození imunitního systému, nedostatek kyseliny listové způsobuje nízkou porodní váhu nebo rozštěp páteře. A jako u většiny problémů, které nelze důsledně řešit, i problém podvýživy tvoří uzavřený kruh: ženy, které v dětství trpěly podvýživou, rodí děti s nízkou porodní váhou. Hlavní příčinou celosvětového zaostávání 177 milionů dětí je podvýživa jejich matek.

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio