FB twitter YouTube

Recyklování

MISSIO 2002/3

Pěstování a vzrůst
Vědomí země se otvírá
a s úsilím směřuje vzhůru,
aby se stalo vědomím Božím;
a vědomí Boží
se uchytí a vyvěrá zdola
ve vědomí země.
Theilhard de Chardin

Orapeleng Gaolebale (30) strávila měsíce sbíráním: plechovek od piva, Coly a limonády – každé prázdné plechovky od nápojů, které se mohla zmocnit. Sbírala je ve své vesnici na ostrově Noga v deltě Okavango. A odklízela je jako odpadky svého zaměstnavatele, majitele „Oddball’s Luxury Lodge“, kde pracuje jako uklízečka. Každý den vyprazdňují žízniví turisté z celého světa na safari stovky těchto plechovek.

Orapeleng je chce použít pro zdi svého nového domu „místo kvádrů“. Vysvětluje: „Kvádry se zde hůře nalézají nežli prázdné plechovky a na nošení jsou mnohem těžší.“ Orapeleng chce zabudovat plechovky s maltou tradičním konstrukčním způsobem, a potom je chce na obou stranách omítnout. „Plechovky tvoří velmi dobrou izolaci proti teplu a větru,“ říká. „Naneštěstí jsou velmi dobrým vodičem zvuku,“ tak zvyšují sílu zvuku v domě pokrytém trávou.

Staré plechovky od nápojů nemusí skončit na skládce. Jedna žena v Botswaně je používá k vybudování své okrouhlé chatrče.Orapeleng pravděpodobně nebude mít svůj nový dům příliš dlouho. Nejpozději příští období dešťů začnou plechovky rezavět. Jedinou ochranou proti korozi by mohl být nátěr barvou.

Nakonec vlastně Orapeleng udělala laskavost majitelům turistické chaty. Jsou více než šťastni, když se zbaví prázdných plechovek, poněvadž všechny odpadky se musí z národního parku odvážet letecky. A to je drahé.

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio