FB twitter YouTube

Nový život pro Piu

Filipíny – MISSIO 2001

Pia byla sexuálně zneužita německým sexuálním turistou. Je psychicky na dně, fyzicky zničená. A je jí teprve 12… Jednomu katolickému knězi se podařilo vysvobodit toto dítě z prostředí plného sexu. A ten stejný kněz se postaral o to, aby se její mučitel dostal za mříže.

Pia se stala vzorem pro mnoho děvčat v centru na ochranu dětí. Zvítězila nad bolestí, se kterou ostatní stále ještě bojují.„Piooo! Piooo!“ volá mnoho dívčích hlasů. „Už je skoro šest.“ Pia je vyrušena ze svých vzpomínek. „Ano, už jsem tam.“ Před třemi a půl lety našla ochranu a nový domov u otce Shay Cullena v Centru na ochranu dětí PREDA, několik hodin jízdy na sever od filipínského hlavního města Manily.

Každý den po dokončení úloh a před večerním jídlem děti tančí. 40 děvčat se seřadilo do půlkruhu. Pohybují se do rytmu hudby. Pia se sune v pantoflích ke kamarádkám Marlyn a May do rohu. Ty starší se nezajímají o tyhle „žáby“. Jejich vystoupení teprve přijde.

Když hudba ztichne, Pia ožívá. „Fajn, holky, teď je řada na nás!“ Bere kazetu, dává ji do magnetofonu a zvyšuje hlasitost. Pia a šest dalších dívek vtrhnou na parket. Pia sama vymyslela choreografii na „street dance“. Všechny dívky poslouchají její pokyny: „Krok vpravo! Doleva! Pozor otáčka! Dopředu! A zpátky!“ Piiny pohyby splývají s hudbou. Její srdce bije do rytmu. Její oči září.

Ještě před několika lety nikdo nevěřil, že se Pia někdy znovu zasměje. Nikdo se nezajímal o děvčátko ze slumů z Manily. Ani její matka, ani otec. Dokonce ani její babička, která si ji musela vzít na starost. „Vyrůstala jsem u babičky, v domě bez lásky. Pamatuji si jenom křik a bití,“ stěžuje si Pia. Nikdo ji nechtěl. Pouze sexuální turisté projevili o holčičku nějaký zájem.

Otec Shay Cullen osvobodil stovky dětí ze spárů těch, kdo je zneužívali. Jako ředitel Centra na ochranu dětí PREDA vytvořil speciální rehabilitační program pro traumatizované dívky.„Otec Shay mě zachránil,“ říká Pia. Nazývá kněze „mým ochráncem“. Jako ředitel Centra na ochranu dětí PREDA, zavedl 57letý kněz speciální rehabilitační program pro traumatizované dívky. „Podle mě byla terapie velmi užitečná, protože jsem mohla plakat a křičet, jak jsem chtěla,“ vzpomíná Pia. „To byl nejlepší způsob, jak se osvobodit od bolesti.“

Navštěvovala terapeutická sezení pravidelně asi 3 roky. Plakala, křičela, padala na zem, kopala rukama nohama. 3 roky – tisíc dnů a tisíc nocí v slzách. S otcem Shay Cullenem se Pia mohla zbavit mučivých myšlenek, osvobodit se od pocitu viny a najít naději. Každou neděli chodila na mši a modlila se Otčenáš. „Zbav nás od zlého,“ úpěnlivě prosila.

Její modlitby byly vyslyšeny, ale její spása nepřišla jen tak z nebe. Byla to dlouhá, tvrdá cesta. „Čím dřív začnete s terapií, tím je větší naděje na úspěch,“ říká Pia. „Pokud se sami vzdáte, žádný terapeut ani kněz vám nepomohou.“

Ale někdy je Piina tvář zahalena melancholií. „Když se cítím špatně,“ říká, “zalezu do kouta a přemýšlím. Někdy mluvím k Bohu a ptám se ho: ´Proč já musím mít tolik problémů?´ A pak pochopím: mým úkolem je vyřešit je.“

Jedním z problémů byl strach ze školy. Když se v terapii ukázalo zlepšení, otec Shay Cullen řekl: „Pio, měla by ses vrátit do školy a něčemu se naučit.“ Poprvé měla jít do nepřátelského světa bez svého ochránce. „Bála jsem se, že budu mít špatné výsledky ve škole.“ Ale Pia brzy dohonila zameškanou látku. Chce ukončit školu za 3 roky a pak „pracovat jako policistka a chránit další děti.“ Ráda by bydlela ve svém vlastním malém domku. Nepomýšlí na založení rodiny. „Budu tam žít se svými kamarádkami,“ říká Pia. „Nikdy se nevdám.“ Nechce mít žádné děti. Bojí se, že by je mohl potkat stejný osud jako ji.

Hrob malé Rosario je neustálou připomínkou pro Piu a její kamarádky. Rosario zemřela ve věku jedenácti let, když byla zneužita evropským sexuálním turistou.Ale už pracuje na ochraně práv dětí s otcem Shay Cullenem. Oba navštěvují akce týkající se dětské prostituce. Před několika měsíci byla pozvaná na konferenci do Japonska. „Když jsem byla malá, nikdy mě nenapadlo, že dokážu mluvit před tolika lidmi,“ říká. Promyslela si pečlivě každé slovo a napsala si proslov na počítači. „Mám sen,“ řekla v Japonsku, „že všechny děti a mládež se spojí, aby vyřešily problém sexuálního zneužívání a vykořisťování.“

Když se vrátila, byla v Centru na ochranu dětí přijata jako hvězda. Pro ostatní dívky je Pia „nejsilnější dívkou na světě“. „Je naším vzorem.“ Protože Pia zvítězila nad bolestí, se kterou ostatní stále ještě bojují. A zvítězila nad svým mučitelem. Když jí bylo 12, ona a otec Cullen vznesli obvinění u německého soudu proti Thomasu Breuerovi pro zneužívání dětí. Na Filipínách spáchal hrozná zvěrstva. Ale malá filipínská dívenka ho dostala do vězení.

Jörg Nowak

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio