FB twitter YouTube

Garnáti: lahůdka, která zhořkně v ústech

Indie – MISSIO 2001

Chov mořských živočichů ve velkém přináší nižší ceny. Ale může se stát pro obyvatele pobřeží hrozbou.

Přibližně polovina těchto mořských živočichů pochází z Thajska, Ekvádoru nebo Indie. Ze zemí, kde lidé hladoví, ale toto „bílé zlato“, bohaté na proteiny, je pouze na export.

Vlády vítají zahraniční devizy. Ostatně celosvětový trh má každoroční obrat 10 miliard DM. V Indii tvoří mořské produkty 5. největší vývozní artikl s podílem 3,4 %.

Ale pokud jsou zde garnáti, krabi a krevety levné, musí se za to platit vysoká cena někde jinde. Rostoucí poptávka po desetinohých lahůdkách vede k průmyslové masové kultivaci v ohromných krabích líhních podél tropického pobřeží.

Obrovské lesy kořenovníků lemující pláže jsou káceny, protože malým živočichům se nejlépe daří v poloslané vodě. Avšak lesy kořenovníků také představují hnízdiště ryb a korýšů, kteří nyní vymírají. Úbytek stromů znamená vystavení pobřeží erozi a bouřím, a tím se ničí přírodní podmínky pro život pobřežních obyvatel. Stále více lidí opouští své domovy.

A protože nákaza může mít v masové kultivaci živočichů katastrofální následky, používají se antibiotika a další léky jako prevence. To samozřejmě znečišťuje kultivační líhně, takže chov se musí stále přesunovat na nová místa a za sebou zanechává pouze neúrodnou půdu.

Ochránci životního prostředí již nějakou dobu v dotyčných zemích pracují. Požadují omezení kultivace na předem určené oblasti, dodržování zásad ochrany přírody a zachování domova pro pobřežní obyvatele. Doposud však bylo dosaženo určitých omezení pouze na papíře, neboť obchod je pořád nesmírně lukrativní.

Ingelore Haepp

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio