FB twitter YouTube

PMD na cyrilometodějské pouti na Velehradě

Na Národní cyrilometodějské pouti na Velehradě se ve dnech 4. – 5. července 2015 opět představila i Papežská misijní díla v ČR. Ve Stojanově gymnáziu připravila misijní výstavy se základními informacemi o aktivitách PMD a místech, kam Česká republika již pomohla. Velkoformátové fotografie provedly návštěvníky hned třemi zeměmi – Zambií, Ugandou a Papuou Novou Guineou. Vernisáž zahájil Národní ředitel PMD Leoš Halbrštát, seznámil přítomné s papežskými misiemi a promluvil o důležitosti světových misií. Přítomna byla  S. M. Luisa Ščotková, diecézní ředitelka PMD v olomoucké arcidiecézi, která byla koordinátorkou příprav a průběhu prezentace PMD na Velehradě.

Spolu s výstavou proběhl v areálu velehradské baziliky také Misijní jarmark®, v první den akce dokonce na dvou místech souběžně. Mezi velkou konkurencí dalších stánků a jiných nabídek se na projekty PMD vybrala hezká částka, téměř 13 000 Kč, která přinese podporu těm nejchudším. V Misijním jarmarku® byl velký výběr misijních materiálů, mezi nimiž nechyběly DVD s nejnovějšími misijními filmy. Zvláště dětem dělaly radost misijní balónky či výrobky a drobné dárky od členů Papežského misijního díla dětí.

Večer se zástupci PMD zúčastnili benefičního koncertu, na kterém tradiční vystupující, Jiřího Pavlicu s Hradišťanem a Zlínskou filharmonii Bohuslava Martinů, letos doplnily kapely No Name a Nezmaři. Na pódiu se objevil také řecký pravoslavný pěvecký sbor.

Cyrilometodějské oslavy vyvrcholily slavnostní poutní mší, které předsedal kardinál Dominik Duka a koncelebrovali s ním biskupové Čech, Moravy a Slezska. Homilii pronesl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který připomenul, že na letošek připadá také výročí 1200 let od narození sv. Metoděje a pětadvacet let od návštěvy papeže Jana Pavla II.

Oslavě byl přítomen i Apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza a zdůraznil, že v duchu cyrilometodějského odkazu papež František zahajuje svou týdenní cestu po Latinské Americe, aby zde utvrzoval ve víře a lásce.

DSCN0120DSCN0122Ve 2Ve 5DSCN0131DSCN0126Ve 6Ve 7

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio