FB twitter YouTube

Misijní pouť v Prachaticích

V duchu hesla „Misie včera a dnes“ proběhla ve čtvrtek 1. června 2017 v Prachaticích Misijní pouť, která byla vyvrcholením oslav 40. výročí kanonizace Jana Nepomuka Neumanna. Misijní úsilí „včera“ reprezentoval právě prachatický rodák a světec Jan N. Neumann, přičemž jeho „dnešními“ pokračovateli jsou Papežská misijní díla. Hlavní program poutě se snažil propojit oba tyto světy a odehrával se v parku místního hospice, který rovněž nese Neumannovo jméno.

Akce se zúčastnilo na pět stovek dětí z jihočeských základních a mateřských škol, které putovaly po misijních stanovištích. Ocitly se ve fiktivní zemi Boa, kde plnily různé hry a úkoly, které pro ně připravili deváťáci z táborské CZŠ Orbis Pictus. Poutníci si na jednotlivých stanovištích mohli například vyřezat vlastní dřevěný knoflík pro štěstí, vyzkoušet si, jak se hraje na kachon, luštit šifrovaný vzkaz psaný tajným písmem a pokud už byli příliš unavení, mohli si odpočinout v Sedmém nebi. Když splnili všechny úkoly, čekala je audience u Královny země Boa.

Pouť zakončila ve 14 hodin mše svatá. Hlavní celebrant, generální vikář českobudějovické diecéze Mons. David Henzl, ve svém kázání za pomoci dětí přemýšlel nad naším společným misijním posláním, jak ukazovat druhým na Ježíše. Především nám připomněl důležitost našeho osobního poznání, které předchází tomu, abychom o něm mohli lidem vyprávět a k lidem ho svými životy nést. Svatý Jan Nepomuk Neumann v tomto duchu v Americe nejprve vytvořil katechismus a stavěl školy. (Je nazýván zakladatelem amerického školství.) A stejně tak i kostely, aby se lidé měli kde k oslavě a setkání s Bohem scházet. Přesně to se děje v misiích i dnes, jen v jiné době, v jiných zemích a podmínkách.

Během poutě bylo možné zúčastnit se dalších tvořivých aktivit, seznámit se s činností a materiály Papežských misijních děl, stejně jako podpořit projekty PMD prostřednictvím Misijního jarmarku. V městském muzeu byla k vidění stálá expozice „Životní pouť sv. Jana N. Neumanna“ a život v 19. století. Po celý den byl také otevřen kostel sv. Jakuba, v němž byly dopoledne slavnostně vyhlášeny výsledky výtvarného a literárního projektu „Světec Jan N. Neumann a jeho životní pouť“ spojené s vernisáží vystavených prací. Součástí bylo i krátké divadelní představení studentek pedagogické školy.

Veronika Pavlů, asistentka národního ředitele PMD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio