FB twitter YouTube

Misijní neděle zavoněla koláči i štrúdlem

Devadesátou Misijní neděli čili Světový den misií si připomněli už v pátek účastníci mše pro děti v českobudějovickém kostele Nejsvětějšího srdce Páně i na mnoha dalších místech o dva dny později.

„Všichni jsme misionáři,“ připomněl velkým i malým kněz Miroslav Šašek. Při nesení darů se k oltáři dostavily skupinky dětí v různobarevných oblecích znázorňujících světadíly, na kterých misionáři v minulosti působili nebo působí. Mezi osobnostmi připomněli i obláta Zdeňka Čížkovského (1921-2004), působícího desítky let v jižní Africe, který po návratu z exilu po roce 1989 žil v Klokotech u Tábora.

Po mši doprovázené zpěvem dětí z církevní mateřské školky a kytarovým doprovodem zaujal přítomné svým vyprávěním Leoš Halbrštát, ředitel Papežských misijních děl v ČR. „Letos jsme do Bangladéše uspořádali inspekční a inspirační cestu, abychom na místě zjistili, jak jsou využity získané prostředky, a mohli pak o tom informovat tady,“ uvedl Leoš Halbrštát. „V Bangladéši nejste nikdy sami, ani v džungli ne,“ uvedl jednu ze zajímavostí přelidněné chudé země, které má rozlohu přibližně jako bývalé Československo, ale žije v ní minimálně 150 milionů lidí. „Tak jako se teď v neděli budete modlit za děti v Bangladéši, tak se tamější děti modlí za vás,“ dodala ještě jeho žena Bronislava Halbrštátová, kterou děti ze školky „domorodě“ ozdobily pestrobarevným náhrdelníkem z bonbonů.

Misijní neděli si připomněli také ve farnosti v Klokotech u Tábora. „Letos jsme opět přišli v rámci misijních oslav s nabídkou vytvoření společného Misijního mostu modlitby v předvečer Misijní neděle,“ říká janka Pecherová, pastorační asistentka z místní farnosti Panny Marie. Lidé se sešli v sobotu v kostele ve 21 hodin, zapálili svíčku a pomodlili se růženec nebo jinou modlitbu za misie, misionáře, chudé a trpící lidi, za šíření radosti evangelia na celém světě. Ti, kteří zůstali doma, si zapálili svíce, které si mohli nechat předem požehnat.

Klokotští podpořili významný den i kulinářsky při misijním štrúdlování. Napekli slané i sladké štrúdly, buchty, koláčky nebo šátečky a přinesli je v neděli přede mší. Po mši za ně zaplatili dobrovolný příspěvek určený na výživové projekty v misiích.

Premiéra v Kolinci

Misijní neděle je v sušické farnosti již tradičně spojena s pořádáním Misijního jarmarku. Po mši svaté se před farním kostelem sv. Václava stoly doslova prohýbaly pod množstvím dobrot a výrobků, které přinesli ochotní farníci. Kromě toho zde bylo i množství propagačních předmětů Papežských misijních děl, o které byl nemalý zájem. Bestsellerem se však stala nová kniha Misionářka lásky – Vyprávění o Matce Tereze.

To ve farnosti Horažďovice a Kolinec se rozhodli uspořádat Misijní jarmark letos poprvé a měli z toho velikou radost. V Kolinci dokonce děti z Křesťanského klubu postavily v kostele sv. Jakuba Misijní most, který spojil jejich malebné pošumavské městečko s africkou Ugandou, pro kterou se rozhodly poslat výtěžek ze svého prvního Misijního jarmarku, na kterém nechyběl ani Misijní dort.                                                                                      (převzato s laskavým svolením KT 44, autor: Radek Gális)

img_20161023_104750-kopieimg_20161023_112338-kopieimg_20161023_112529-kopieOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio