FB twitter YouTube

Vojenský útok na ostrově Mindanao; Biskup v Basilan: „Pro nastolení míru je zapotřebí upřímnost“

ASIA / Filipíny

Basilan (Agenzia Fides) – Na ostrově Mindanao není mír. Po masakru v jižních Filipínách v Mamapasano, 25. ledna, zahájily ozbrojené síly vojenskou ofenzivu proti bojovníkům z BIFF „Bangsamorští islámští bojovníci za svobodu“, na „ochranu komunit napadených radikálními elementy“, jak informovaly vůdci vojenského velení ze západního Mindanaa. „Je zde nejméně 20.000 vysídlených osob, obětí násilných útoků ze strany BIFF. Uděláme vše pro to, abychom je ochránili a umožnili jim návrat do svých domovů,“ řekl vojenský mluvčí.

Současně byla zahájena další vojenská operace, která má za cíl zasáhnout bojovníky z „Abu Sayyaf“ teroristické skupiny v provincii Sulu, malých ostrovech, které spojují Mindanao s malajským Borneem. Nejméně 14 teroristů bylo zabito a 19 zraněno: to je výsledek střetů, v nichž stojí proti speciálním vojenským jednotkám asi 300 islámských extremistů.

„Napětí se zvýšilo po událostech v Mamapasano. Proběhly demonstrace islamistických skupin rebelů. Nyní jsme slyšeli z rádia zprávy o této vojenské ofenzivě, která je znepokojující. Ale s těmito teroristickými skupinami, to bylo nevyhnutelné. Dříve nebo později by bylo nutné zahájit vojenskou konfrontaci, „říká Mons. Martin Jumoad, biskup prelatury Isabela, na ostrově Basilan.

„Pro klid – poznamenává – je třeba úsilí o upřímnost, zejména islámských skupin. Není možné hovořit o míru, jsou-li použity zbraně. Muslimská uskupení jsou často nejasná: legální skupiny jako Moro Islamic Liberation Front (MILF) a ilegální skupiny a teroristé mají tendenci se promíchat. Muslimské skupiny mají teroristy izolovat,“ poznamenává biskup. V parlamentu biskup řekl: „Zákon musí sloužit k dohodě, která respektuje ústavu, mír, který zajistí blahobyt všech, s otevřeným přístupem, s ohledem na muslimy, křesťany a domorodce. To je cesta vedoucí k dobru, spravedlivému a trvalému míru na ostrově Mindanao.“

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio