FB twitter YouTube

Ugandský ředitel v ČR – den druhý

Pondělí, 20. května

Ráno jsem vyzvedl otce Philipa v Praze na Černém Mostě. Luboš Fronk odjel za svými pracovními povinnostmi směrem na jih, my se vydali na sever. Ten otec Philip nemá příliš rád z jednoho prostého důvodu – je mu zima, proto také s povděkem přijal darovanou čepici, protože horský vzduch je sice zdravý, ale zdraví návštěvy vyžadovalo pokrývku hlavy.

V kapli horského střediska Eljon, sídle národní kanceláře PMD, jsme společně slavili mši svatou. Pater Philip na textech evangelia o uzdravení posedlého syna zmínil situaci v Ugandě:  „Pokud se u nás někdo necítí dobře, začíná se bát, pronásledují ho zlé myšlenky, samozřejmě se i jeho blízcí ptají, co dělat. Pak volí jednu ze tří cest. Mohou vyhledat věštkyně a domorodé kouzelníky, ti další jdou k lékaři a třetí cesta je cesta za Ježíšem, otázky a prosby za uzdravení předkládat samotnému Bohu.“  Dodal také, „pokud je nutná léčba medikamenty, je samozřejmě nutné ji vyhledat. Ale všimněme si ještě, že Ježíš se v evangeliu chová jako lékař, jako ten, komu na nás záleží. Ptá se po příčinách a důvodech, pak teprve hledá vhodný způsob uzdravení. A nezapomeňme na slova otce prosícího za uzdravení: Pomoz mé slabé víře. To jsou velmi hluboká pravdivá slova. A: Vše je možné tomu, kdo věří.“  Na závěr otec Philip vyjádřil svou vděčnost za dar víry i proto, že za naším setkáním stojí náš společný Bůh, bez něhož bychom se nesetkali.

Závěrečnou a velmi milou část večera tvořilo setkání v domácnosti jedné z farnic. Paní Barcuchová si mohla díky svým německým kořenům popovídat s otcem Philipem v němčině, připravila výbornou svíčkovou a zalistovali jsme ve starém Krkonošském kalendáři. Na otázku, copak je to za zvláštní jméno „Krkonoše“, došlo k opětovnému prolnutí vzdálených světů. Lidé v horách Krkonoších všechno nosili „za krkem, na krku“, odtud jeden z výkladů názvu. „Ale stejně tak to je i u nás,“ překvapil nás vzdálený host, „vždyť i u nás lidé v horách nosí břemena na hlavě…“

S vděčností za dar víry, díky níž jsme se mohli vzájemně setkat, zakončujeme druhý den návštěvy ugandského národního ředitele PMD v České republice.

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio