FB twitter YouTube

Misijní cesta na Filipíny 22. 3. (11. díl)

Loučíme se s Filipínami nedělní mší svatou v jedné z „menších kaplí“ ve farnosti otce Sokrata, který nám byl celý týden dobrým hostitelem. Asi jsme trochu překvapeni, kaple je menší kostelík, jehož hlavní loď prodlužuje ještě několik řad plastových židliček ven na malé prostranství mezi domy. Při odchodu si všimneme, že poslední řady už seděly pod všudypřítomným basketbalovým košem. Ten tady najdete opravdu všude, lidé basketbal sledují v televizích na ulicích a mezi domy náhle naleznete osvětlená hřiště a zuřivý zápas. V „menší kapli“ nás vítá několik žen ve světlých kostýmcích, berou si od nás jména, aby nás mohly jako návštěvu na začátku mše svaté přivítat a celou mši jedna z nich poté komentuje, další se ujímá funkce lektorky atd. Na kůru hraje svižná mládežnická kapela Holy Cross Music Ministry, cítíme se tu uvolněně a dobře.

Naposledy se scházíme ve společenství zaměstnanců Národní kanceláře PMD Filipín. Jíme skvělé jídlo mladičké kuchařky Evangeline, udělala i čerstvý džus z ananasu, nezapomínáme vtipkovat s naším řidičem Budym a studentem, budoucím kapitánem zámořské lodi J Junreyem. Otec Soc si možná i trochu oddechl, že tato náročná výprava končí, protože se bez přestání snažil se zdvořilým úsměvem přizpůsobovat našemu tempu – zařizoval večeře na devátou, desátou večer, podle toho, jak se nám kdy podařilo vrátit z terénu apod. Uvidíme, zda nám někdy návštěvu oplatí.

Loučíme se se zemí, kterou jsme poznali krátce a intenzivně. Viděli jsme její luxusní části – čtvrť vybudovanou na bývalém pobřeží jedním z nejbohatších lidí světa, viděli jsme její běžný život v ulicích i syrovou chudobu velkoměsta. Navštívili jsme vesnický jih a nahlédli běžný vesnický život, v horách na severu poznali domorodé obyvatele severního Luzonu. A všude, kde to bylo potřeba, jsme potkali církev, která nečeká, až např. vláda přijme opatření proti podvýživě dětí, ale bez velkých řečí zde sestry a dobrovolníci vstupují na bojiště s modlitbou a pomocí, kterou jim umožňujeme my našimi dary. Díky!

Info Filipíny

Filipínská nej…

Nejvyšší kostel na Filipínách je INC Central Temple. Je vysoký 87 metrů. Tento kostel je součástí INC Central Office ve městě Quezon City (Manila). Tento komplex je velký téměř jako celý Vatikán. Kostel je dominantní součást tohoto komplexu. Kapacita kostela je 7 000 míst k sezení. Je postaven v gotickém slohu. Na udržení jednotného slohu celého centra dohlíží místní inženýrská katedra. Kostel byl dostavěn v roce 1984.

Druhým nejhlubším místem na dně světového oceánu je se svými 10 497metry Mindanajský příkop ve Filipínském moři.

Jeden z nejdelších krokodýlů na světě měřil 6,3 metru a byl chycen v roce 2011 nedaleko Bunawanu na ostrově Mindanao.

Největší perla na světě byla nalezena filipínským potápěčem v palawanských vodách v roce 1934. Vážila přes 6 kg a její cena byla odhadnuta na 42 mil. USD.

Jako nejsladší ovoce na světě bylo v roce 1955 zařazeno do Guinnessovy knihy rekordů filipínské mango.

Hračku jo-jo, jejíž název znamená v tagalštině (nejrozšířenější jazyk Filipín) „vrať se“, vynalezl Američan filipínského původu.

Vystavení devíti soch domorodých filipínských hudebníků od Kublaie Ponce – Milana v betlémě na svatopetrském náměstí, se stalo historicky první událostí, kdy bylo neitalskému tvůrci umožněno podílet se na výročním betlému ve Vatikánu.

Filipíny jsou hlavním světovým dodavatelem ananasů od 80let 20. století, kdy se sem většina výroby přesunula z Havaje kvůli lacinější pracovní síle.

Čokoládové kopce – Chocolate Hills byly v roce 1988 vyhlášeny třetím největším geologickým útvarem a v roce 2006 navrženy na zapsání na seznamy UNESCO. Mezi vědci existují různé hypotézy o tom, jak tento geologický útvar vznikl. Jeden tvrdí, že jde o výsledek erupce podmořské sopky, jiný že v minulosti byly součástí korálového útesu a vlivem počasí a eroze získaly současný tvar. Další zase mluví o destrukci kdysi aktivního vulkánu. Všichni se ale shodují, že to trvalo miliony let.

Nejhezčí sbírku mušlí najdeme v muzeu mušlí, které se nachází přímo v centru městečka Panglao. Odtud se mušle prodávají tisícům sběratelů po celém světě. Majitelem muzea Nova Shells je vášnivý sběratel pan Quirino Hora. Pan Hora se zabývá studiem mušlí více než polovinu svého života.

Zdroj Lonely planet, Filipíny travel, Nejvyšší

 

Hlavními partnery misijní cesty na Filipíny jsou: T- Mobile, Radio Proglas a Katolický týdeník. T_Mobilelogo_MALElogo_kt_bar

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio