FB twitter YouTube

Misijní cesta na Filipíny 13. 3. (2. díl)

Tento den nám ale rychle utekl, poznamenal na letišti v Manile při odbavování kameraman Martin Rýznar. Zbytek výpravy nemohl jinak než potvrdit jeho slova. Nástup do letadla v Dubaji v časných ranních hodinách (ranní ptáčata si mohou poznamenat 3.55) a přílet do Manily za dvanáct hodin se nedá nazvat jinak než teleport v čase. S časovým posunem plus sedm hodin se ještě vyrovnáváme. Po příletu do Manily už nás očekával zdejší Národní ředitel Papežských misijních děl P. Sokrates Mesiona se svým pomocníkem, který s námi zdatně kličkoval manilským podvečerním provozem s dodávkou naloženou našimi batohy. První dojmy byly jasné, jsme ve velkoměstě čítajícím 10 milionů obyvatel, od letiště na nás vykukovaly ohromné věžáky, ale realita v ulicích ukazuje, že nejsme v bohaté Dubaji. Domky jsou nalepené jeden na druhý, život odehrávající se na prašných ulicích při rozestavěných, ale nedostavěných silnicích a pouliční prodavači přibíhající k autu, které zastaví. P. Sokrates doplňuje: velké město plné chudoby.

Otec Sokrates nás ubytoval v pěkném domě Papežských misijních děl, před nímž nás na chvíli zdržela neplánovaná předvolební akce – volba prezidenta se odehraje až za rok, ale toto byla jedna z prvních neohlášených. Všichni jsme s povděkem přijali své pokoje, které budou naší základnou po všechny zbývající dny naší návštěvy. Na setkání s těmi, kdo obdrželi na své projekty podporu z České republiky, budeme každý den vyjíždět z Manily. Za zmínku stojí také to, že Jiřího notebook začali okukovat malí mravenci, ale zatím neokusovat, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet :-).

Zaměstnanců Papežských misijních děl je zde na základně celkem osm. Už jsme poznali řidiče Badyho a nyní jeho pomocníka. Velkou radost nám udělal třetí člověk týmu, a to paní kuchařka a hospodyně domu. Večeře předčila očekávání i nás podezřívavých k cizokrajné kuchyni. Zde jsme si také v klidu popovídali s otcem Sokratem o situaci v jeho zemi a snažili se pochopit, co jsou naděje a starosti zdejší církve. A potěšilo nás vyprávění o návštěvě národního ředitele P. Andrewa ze Spojených států, který zde při své návštěvě sloužil mši svatou v jedné z kaplí v jednom ze zdejších nákupních center. Stejně tak nečekané místo ke mši svaté pro nás byla zpráva, že zdejší křesťané také rádi využívají možnosti mše svaté v polední přestávce v práci. Na závěr společného stolování jsme prozkoumali chuť „starapples“, sladkých banánů a doufáme, že se zítra ráno probudíme na ranní mši svatou v kapli domu. Odpoledne musíme být připraveni na setkání s dětmi v domě sester kanosiánek. Nezbývá tedy než všem poděkovat ve filipínském jazyce: Maraming salamat!

Info o Filipínách

Historie

První lidé osídlili ostrovy zhruba před 30 tisíci lety. Od 15. století před Kristem sem směřovalo celkem pět migračních vln z Indočíny a malajské oblasti. Ve středověku byly Filipíny rozdrobeny na řadu malých knížectví, v jejichž čele stáli rádžové. V roce 1565 se staly Filipíny španělskou kolonií – Španělská Východní Indie (spolu s Marianami a Karolínami). Ve 2. polovině 19. století zesilovaly snahy místních obyvatel o získání nezávislosti. První povstání v roce 1872 bylo neúspěšné. Národním hrdinou, který je symbolem odboje proti Španělům, byl lékař a básník Dr. José Rizal. Po španělsko-americké válce v roce 1901 se Filipíny staly kolonií Spojených států amerických.

Roku 1946 získala země nezávislost. V letech 1966–1986 zde diktátorsky vládl prezident Ferdinand Marcos podporovaný Spojenými státy. Po jeho svržení jsou demokraticky voleni prezidenti, kteří jsou hlavou státu. Ze 14 prezidentů byly 2 ženy (Corazon Aquinová a Gloria Macapagal-Arroyová). Filipíny byly také první zemí v Asii, kde ženy směly volit.

Zdroj: Wikipedia, MZV, Filipinytravel

Filipiny2015_IMG_9460 Filipiny2015_IMG_9462 Filipiny2015_IMG_9468 Filipiny2015_IMG_9470 Filipiny2015_IMG_9476 Filipiny2015_IMG_9488 Filipiny2015_IMG_9495 Filipiny2015_IMG_9496 Filipiny2015_IMG_9497 Filipiny2015_IMG_9502

Hlavními partnery misijní cesty na Filipíny jsou: T- Mobile, Radio Proglas a Katolický týdeník.

T_Mobilelogo_MALElogo_kt_bar

 

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio