FB twitter YouTube

Misijní cesta do Keni (1. díl)

V pátek před Květnou nedělí, tedy 11. dubna, se po dlouhých přípravách a ještě delším balení konečně vydáváme na misijní cestu do středoafrické Keni. Připravila ji naše a keňská kancelář PMD. Na výpravu beru už ostřílené misijní cestovatele kameramana Martina J. Rýznara a redaktora Proglasu Filipa Breindla, kteří se mnou už absolvovali např. cestu do Zambie, Guyany a Surinamu nebo na Srí Lanku. Nováčkem týmu je Miriam Svobodová, plzeňská diecézní ředitelka PMD. Vrátit bychom se měli na Velikonoční pondělí 21. dubna.

Možná se někdo ptá, proč jedeme zrovna do Keni. Do tohoto koutu Afriky z naší republiky posíláme prostřednictvím papežských misií finanční prostředky na realizaci celé řady projektů. Chceme se podívat, jak je naše pomoc využívaná, seznámit se s místní situací a poznat život obyčejných lidí. Na programu je návštěva zařízení, která jsou podporována českými dárci, a také setkání s keňským apoštolským nunciem. Samozřejmě, že bez ochoty a organizačních schopností Národního ředitele PMD a jeho spolupracovníků v Keni bychom se na cestu vydat nemohli. Věříme, že vše je v Božím plánu, protože se za naši cestu mnoho lidí modlí, a tímto bych chtěl všem poděkovat.

Cesta byla záměrně naplánována na velikonoční období, abychom se právě během těchto nejdůležitějších křesťanských svátků mohli setkat s místními lidmi a na vlastní kůži zažít, jak toto tajemství vzkříšení prožívají věřící v Keni. Chceme zároveň všechny události zaznamenávat tak, abychom je mohli všem případným zájemcům z naší vlasti co nejautentičtěji předat.

Filip Breindl přípravu na cestu pojal po svém. Dnes od 16 hodin, tedy v době, kdy bychom měli podle itineráře mířit nad Saharou k cílovému letišti v keňském Nairobi, začne na Radiu Proglas pořad „Všimli jsme si“ věnovaný naší výpravě. V pořadu uslyšíte téměř všechny účastníky cesty spolu s diecézní ředitelkou PMD v královéhradecké diecézi Bronislavou Halbrštátovou, která v roce 2011 navštívila Zambii. Celý článek ke zmiňovanému pořadu si můžete přečíst na webu Proglasu.

Ale to ještě není všechno 🙂 Filip už stihl napsat také fejeton, v němž se vyznává ze své slabosti pro letiště v Nairobi. Filipovi fanoušci si o jeho zážitcích a názorech mohou počíst také na jeho osobním blogu.

Už se stalo tradicí, že s sebou do misií beru přáníčka, která pro své kamarády z PMDD malují zejména členové Misijních klubek. Na výzvu zasílat ručně vyráběné pozdravy pro chudé keňské děti zareagovalo několik desítek dětí téměř ze všech diecézí. Nejpilnější však byly děti z královéhradecké diecéze. Zaslaly nám přes čtyři sta obrázků z celkových asi pěti set. Balíček kreseb a přáníček, který s sebou bereme do Keni, má více než 5 kilogramů. V příštích dílech tohoto Misijního deníku se dočtete, komu jsme přáníčka předali a jak to s výpravou bylo dál.

Všechny vás moc prosíme o modlitby za požehnání cesty a šťastný návrat domů.

Za celý tým misijní výpravy

P. Jiří Šlégr

IMG_0917 IMG_0919 IMG_0920 IMG_0935 IMG_0940 IMG_0955Do Keni 1 Do Keni 2 Do Keni 3 Svíce pro Keňu

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio