FB twitter YouTube

Misijní cesta do Ugandy 2013 (6. díl)

Zelený čtvrtek 28. 3. 2013

Dnešek jsme chtěli začít opět společnou modlitbou v kostele s bohoslovci. To se také povedlo a hned poté jsme s nimi vyrazili na snídani. Studenti byli velmi srdeční a prozradím, že snídali chleba s máslem, což zapíjeli mlékem nebo čajem z plastových hrnečků. Velkým překvapením byla návštěva kuchyně, odkud se všechny dobroty nosily. Nenalezli byste tam žádný plynový ani elektrický sporák, vařilo se totiž v kotlích na dřevo. Konvice pro přípravu vody na čaj se ohřívala na starém disku od auta. Myslím si, že u nás by toto zařízení hygienická kontrola hned zavřela, ale naštěstí zde naše předpisy neplatí, takže to neřešíme a vydáváme se na nahrávání rozhovoru s otcem spirituálem Johnem.

Hlavní část dopoledního programu věnujeme nahrávání písní místní bohoslovecké scholy. Je to i z toho důvodu, abychom po návratu do ČR mohli připravit CD s jejich skladbami. Myslím, že se máte opravdu na co těšit, vždyť mezi členy scholy patří šikovní mladí muži, pocházející z různých kmenů. Milovníci africké kultury si přijdou na své, protože naši muzikanti obětovali i siestu po obědě a přišli dopolední sérii písní doplnit o hru na sadu bubnů a další tradiční nástroje. Byl jsem překvapen, že hrají též na kytary. Kněz, který má sbor na starosti, celé vystoupení uvedl: „Když někdo neví, kam jde, měl by alespoň znát, odkud přichází.“ Proto zpívají též latinské zpěvy a gregoriánský chorál. Brzy se s námi naučili i českou píseň!

Samozřejmým vrcholem dne byla mše svatá na připomenutí poslední večeře Páně s umývání nohou. 12 seminaristů sedělo před obětním stolem a hlavní celebrant jim všem nohy umyl mýdlem, opláchl vodou a utřel do ručníku. Opravdu hlubokým zážitkem byl výstav Nejsvětější svátosti a průvod s nebesy asi 200 lidí z kostela venkovním parčíkem do Getsemanské zahrady, kde začala adorace. Překrásné obřady doprovázené velkou sérií zpěvů (včetně anglické verze „Blíž k tobě, Bože můj“) trvaly asi dvě a půl hodiny. Na závěr večeře jsme dostali dort s nápisem „Congratulations for your priesthood!“ – jak správě chápete, byl to dárek všem přítomným kněžím k jejich dnešnímu svátku. Rektor semináře mi dal do ruky nůž, abych dort slavnostně rozkrojil. Přeji nám všem, abychom zažívali radost z daru Ježíšova kněžství a učili se sloužit – „mýt nohy“ – všem potřebným.

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio