FB twitter YouTube

Štědrá pomoc z České dětem do Tanzanie

Účastníci Charitativního jarmarku v České opět darovali na misie přes sto tisíc korun

Tradičně s úspěchem proběhl 26. 11. 2017 v pořadí sedmnáctý ročník Farního charitativního jarmarku v České u Brna. Výtěžek z prodeje ručně vyrobeného zboží a potravin letos dosáhl 103 955 Kč. Částka putuje do tanzanské diecéze Kondoa, kde přispěje k zajištění jídla, léků a učebních materiálů pro sedm set dětí chudých rolníků v rámci jednoho z projektů Papežských misijních děl (PMD).

Tuto misijní akci organizuje neformální sdružení jarmarečníků z České a okolních obcí. V minulosti PMD z výtěžku podpořila převážně dětské vzdělávací a zdravotnické projekty například v Bangladéši, Keni nebo na Filipínách.

První ročníky jarmarku měly podobu malé farní události v jídelně Duchovního centra na Vranově. Jarmark však postupem let expandoval do dvoudenní akce, na kterou se stovky účastníků schází do sálu sokolovny v blízké České. V sobotu před slavnostní nedělí Krista Krále probíhá nejprve výstava výrobků určených k budoucímu prodeji a také přednáška/ promítání dokumentu o projektu, kam vybrané peníze poputují. Té se jako v loňském roce ujal národní ředitel PMD Leoš Halbrštát a byla věnována misijní cestě a projektům v Tanzanii. 

Příjemným sportovním doplněním je v posledních letech dopolední charitativní, lehce recesistický běh pro veřejnost, letos s názvem „Těch pár tanzanskejch mil“ (dětská varianta téhož je závod „Pár yardů s Jardou). Navzdory mlze a dešti se letos zapojilo pětatřicet běžců a jeden pes a dobrovolné startovné se započítalo do celkového výtěžku jarmarku.

Hlavní jarmareční program už patří nedělnímu odpoledni. Kromě samotného prodeje vlastnoručně vyrobeného či napečeného zboží je jarmark přirozeně důležitou událostí pro celou komunitu – návštěvníci si tudíž mohou užít dosyta společné zábavy, hudebních vystoupení jednotlivců i těles všech věkových kategorií i programu pro děti.

Bára Jordánová

Fotografie i všechny důležité informace jsou k dispozici na facebookové stránce Farního jarmarku (Prolink: http://bit.ly/2BuAxH7).

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio