FB twitter YouTube

Návštěva bohoslovců ze Zambie – den devátý

V pátek ráno nás opět uvítalo sluníčko a připravilo nás na cestu směrem k Velehradu, kde jsme měli strávit necelé dva dny. Oslavy spojené se svatými Cyrilem a Metodějem byly naším velmi očekávaným bodem programu, protože na nich měli mít účast zambijští bohoslovci. Trochu jsme měli strach, jestli bude moci zpívat seminarista Benjamin, protože ve čtvrtek večer sdělil, že ho začíná bolet v krku. Včas nasazená léčebná kúra (i za pomocí moravské slivovice, medu a citrónu) však pomohla vše vyléčit a náš Benži neztratil hlas a mohl vystoupit i na velehradském pódiu. Aby bylo možné se účastnit večerního koncertu, museli naši černoušci absolvovat zvukové a kamerové zkoušky včetně generálky a řady neplánovaných čekání. Právě nekončící čekání využili Afričané k posedu na slunci, které nazvali „sluneční koupelí“ a vzpomínali na podobné zážitky tepla domova.

Čas plynul jako voda a my stále oddalovali oběd, na který jsme byli v poledne pozvaní k sestrám Kongregace sv. Cyrila a Metoděje. Dorazili jsme těsně po zvukové zkoušce pro ČT a to až těšně před 14.00. Sestra Václava nás všechny ochotně s radostí obsluhovala a my si pochutnávali na smažené rybě s bramborem a zákusky. Aby nebylo všem dárkům konec, přinesla sestra Václava pro zambijské kněze překrásné ornáty a pro bohoslovce štoly, z nichž měli všichni obrovskou radost a hned se je jali zkoušet. Takovýto poklad se v Africe jen těžko shání. Odpoledne jsme ještě stihli vernisáž výstavy PMD o Zambii v prostorách Biskupského gymnázia, živý vstup do TV Noe i Radia Proglas (samozřejmě s Filipem Breindlem!), plánovanou generálku na pódiu a několik zkoušek vybrané zambijské písně s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem. Největší úspěch v očích bohoslovců, co se týká zboží nabízeného na velehradských stáncích, měla misijní trička ve stanovišti PMD. Není se čemu divit, protože vše měla skvěle zorganizované a připravené naše olomoucká arcidiecézní ředitelka PMD sestra Luisa Ščotková.

V 19:30 se už všechno začalo na hlavním pódiu připravovat a my již museli na sobě mít cedulky s nápisem „účinkující“, aby nás pustili za pódium do zákulisí, kde jsme čekali na to, až na nás přijde řada. 6 našich svěřenců se velmi vyjímalo na scéně, kde se postupně střídali či doplňovali Jiří Pavlica a Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, Václav Neckář, Ewa Farna, Markéta Konvičková, Elis – Eliška Mrázová, pěvecký sbor ze Stojanova gymnázia a moderátoři: Filip Tomsa s Barborou Černoškovou. Když konečně došlo k tomu, že na scénu byli vyzváni zambijští umělci, určitě každého oslovili svým unikátním vystoupením. Jejich vícehlasy a africké rytmy bychom jen těžce napodobovali. Každý si myslel, že takto vystupují na zahraničních pódiích, ale právě toto vystoupení bylo vlastně jejich prvním veřejným účinkováním za zdmi semináře sv. Dominika v zambijské arcidiecézi Lusaka, kde svým muzicírováním doprovází modlitby a bohoslužby. Protože zambijští muzikanti měli opravdu úspěch, chtěl se s nimi za pódiem (a oni s dalšími účinkujícími) téměř každý vyfotit. Za to jim jistě náležela odměna ve formě krásně zdobené svíčky, kterou každému osobně stihla ještě na pódiu dát Broňa Halbrštátová, královéhradecká diecézní ředitelka PMD. Ukázka z průběhu oslav na Velehradě zde.

Večer končil pohoštěním, při kterém jsme se setkali s našimi biskupy a dalšími hosty. Přidal se k nám tým ze Špindlerova Mlýna, kde nechyběli manželé Rollerovi a Lenka Nováková z Národní kanceláře PMD. Odjeli jsme 5 km do pensionu Bobule a někteří ještě před usnutím stihli v TV konec fotbalového utkání z MS 2014 mezi Brazílií a Kolumbií. Přijeli jsme právě na úspěšnou kolumbijskou penaltu.

Ani dnes nemůžeme zapomenout na naše dnešní věrné řidiče, mezi něž patří pan Martin Mikl, Vít Zahradníček, Karel Pokorný a Martin Roller. Nejen těm, ale zvláště našim televizním hvězdám, se dnes jistě dobře usínalo!

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio