FB twitter YouTube

105 let od narození Matky Terezy

Matka Tereza (Agnes Gonxha Bojaxhiu * 26.8.1910, † 5.9.1997, beatifikována 19.10. 2003) 

Narodila se 26. srpna 1910 ve Skopje, v albánské oblasti Kosovo, v katolické, šťastné a bohaté rodině Nicoly Bojaxhiu, obchodníka a doktora farmacie. Při křtu dostala jméno Agnese. Měla o dva roky staršího bratra Lazara a v roce 1913 se narodila její mladší sestra Agata. V červnu 1919 ve 46 letech umřel její otec. Ten byl v té době poradcem starosty a pracoval v hnutí za připojení Skopje k Albánii. Zdá se, že byl zabit jugoslávskou policií. V r. 1922 Agnese vyslechla ve farním kostele několik kázání jezuitských misionářů, kteří pracovali v Indii, a poprvé zatoužila zasvětit svůj život Bohu a stát se misionářkou. Ale podle svých slov se nechtěla stát řeholnicí a na volání k zasvěcenému životu ihned neodpověděla.

V roce 1928 v irském Dublinu vstupuje k sestrám Naší Paní Loretánské. Po dvou měsících odjíždí do Indie, kde vyučuje na vyšší škole. Věčné sliby skládá v roce 1934 a stává se ředitelkou bengálské části High School. Po dvanácti letech cítí povolání zcela se věnovat službě chudým a opustit kongregaci Naší Paní Loretánské. Poté se snaží tuto svou touhu realizovat, ale setkává se s nepřátelstvím a nedůvěřivostí. Trpí tím a onemocní. Ale kalkatský arcibiskup F. Perier tuší, že právě tato řeholnice má uskutečnit velký plán Prozřetelnosti a rozhodne se jí pomáhat. Roku 1948 po dlouhém zvažování a zkoumání píše papeži Piu XII. a žádá ho o povolení pro Matku Terezu, aby mohla odejít a začít nový řeholní život mimo klášter. V roce 1950 má Matka Tereza asi 10 spolusester, píše pravidla kongregace, kterou by chtěla založit a arcibiskup její plán zkoumá a posílá do Říma. 7. října 1950 po dlouhém zkoumání přichází odpověď z Vatikánu schvalující novou kongregaci sester Matky Terezy s názvem „Misionářky lásky“. Dalším významným rokem v životě Matky Terezy byl rok 1979, kdy v Oslu přijímá Nobelovu cenu míru. Matka Tereza umírá 5. září 1997. V Indii byl vyhlášen státní smutek a vlajky byly spuštěny na půl žerdi.

19. října 2003 je papežem Janem Pavlem II. blahořečena.

Misionářky v Praze
368_3Do bývalého Československa přijela Matka Tereza na pozvání kardinála Františka Tomáška v roce 1984. Při další návštěvě v roce 1990 založila v Praze domov Misionářek lásky. Dnes sídlí malá komunita šesti sester v Praze 8, Zenklově ulici. Sestry se u nás setkávají spíš s duchovní a morální chudobou. Řídí se tím, že „láska začíná doma. Lidé, kteří nepoznali lásku doma, nemohou ji šířit kolem sebe.“ Proto sestry pomáhají lidem bez domova, rodinného zázemí, nemocným a opuštěným. Pečují o děti ze sociálně slabých rodin, navštěvují je každou neděli, nosí jim snídani a doprovázejí je na mši svatou. Po bohoslužbě vyučují katechismus. Žijí skromně, jídlo, šatstvo i léky dostávají darem. Všechny příchozí považují za své vlastní rodinné příslušníky.

Zdroj: Víra.cz, Naše rodina,

kalendarikPo celý rok si můžete připomínat bl. Matku Terezu jejími citáty v našem Kalendáříku z misií na rok 2016. Lze ho objednat Zde.

Chcete se dovědět se o působení Misionářek lásky u nás z Misijního magazínu? Lze objednat Zde.

Tv Dokument – Matka Tereza

Modlitba Matky Terezy

Cestovní deník

Zprávy, postřehy a blogové zápisky z misijních cest.

Galerie

fotovideoaudio